Інформація про українську громаду в Португалії

30 Березня, 2021

Масово українці стали приїжджати до Португалії переважно наприкінці 90-х років минулого століття. Передумовами масової появи на території Португальської Республіки українських громадян стали соціально-економічні процеси в Україні, пов’язані з перехідним періодом розвитку молодої незалежної держави. Складна економічна ситуація, передусім, в її західних регіонах, де були відсутні промислові підприємства, а сільське господарство не могло задовольнити роботою усіх мешканців, значною мірою сприяли їх виїзду за кордон з метою пошуку нових можливостей реалізації себе у професійному плані.

Португалія виявилася країною ЄС з найбільш м’яким щодо іммігрантів законодавством та потребою, переважним чином, у робочій силі в окремих галузях: будівництві, сфері обслуговування тощо.

За даними SEF, вподовж останніх років в Португалії спостерігається збільшення кількості іноземних громадян, що отримують посвідки на проживання. Зокрема, на сьогодні в Португалії проживають 590 348 тис. офіційно зареєстрованих іноземців (+ 22,9% у порівнянні з попереднім 2018 роком), серед яких громадяни України за своєю кількістю посідають п’яте місце (29 718 тис. легалізованих осіб або 5,0% від загальної кількості іноземців, відповідно до офіційних статистичних даних за 2019 рік, +12,4% у порівнянні з 2018 роком), перше – громадяни походженням з Бразилії (151 304 осіб або 25,6%), друге – громадяни походженням із Кабо-Верде (37 436 осіб або 6,3%), третє - громадяни походженням з Великобританії (34 358 осіб або 5,8%), четверте - громадяни походженням з Румунії (31 065 осіб або 5,3%).

Слід відзначити, що значне скорочення громадян України на території Португалії обумовлюється із року в рік, головним чином, не масовим виїздом з країни, а, насамперед, набуттям португальського громадянства і/або статусу постійно проживаючих громадян, які після цього де-юре і де-факто вибувають зі списку іноземних громадян.

Довідково: загальна чисельність української громади до кризи 2008-2009 років оцінювалася експертами в більше, ніж 100 тис. осіб, а на початок 2010 року – 52 500 тис. українців. 

За статистичними даними, у 2019 р. 2738 громадян України набули португальське громадянство, 337 громадян України набули громадянство Португалії шляхом укладання шлюбу.

Переважна більшість українців, які приїхали до Португалії, є вихідцями із західних областей України (Чернівецька, Тернопільська, Івано-Франківська, Львівська, Волинська). Окрім них, є представники й інших областей, зокрема, Вінницької, Дніпропетровської, Черкаської, Донецької, Луганської, Сумської та АРК.

Соціальний склад української громади є різноманітним: селяни, робітники, інженери, лікарі, музиканти, колишні військові, вчителі тощо. Українські робітники, у своїй більшості, користуються підвищеним попитом на португальському ринку праці з огляду, передусім, на їх високий освітній рівень, дисциплінованість та працьовитість.

Українці в Португалії зарекомендували себе працелюбною нацією, не схильною до конфліктів, що отримало схвалення у португальському суспільстві.

Українські громадяни проживають на усій території Португалії, як у містах, так і в сільській місцевості, із виразною концентрацією в основних промислових центрах країни та великих містах (столиця Лісабон, Кашкайш, Сінтра, Сетубал, Сантарень, Коїмбра та інш.), на півночі (Порту, Візеу, Авейру, Віана-ду-Каштелу та інш.) й півдні (Фару, Албуфейра, Портімау, Лагоа, Лагуш). Незначна кількість українців проживає у автономних регіонах Португалії – на Азорських островах та острові Мадейра.

***

З метою забезпечення та більш ефективного захисту своїх прав та інтересів, вирішення нагальних питань щодо задоволення соціально-культурних потреб, збереження своєї національної ідентичності, українці, які проживають в Португалії ще з початку 2000-х років розпочали процес об’єднання у різноманітні громадські організації.

Нині в Португалії діють 14 українських громадських організацій, зокрема, Спілка українців в Португалії (Associação dos Ucranianos em Portugal), Асоціація «Словесна піраміда» (Associação «Pirâmide das palavras»), Спілка української молоді в Португалії (Associação da Juventude Ucraniana em Portugal), Спілка українців Алгарве (Associação dos Ucranianos do Algarve), Українсько-португальський освітньо-культурний центр «Школа імені Т.Шевченка» м.Фару (Centro educativo e cultural luso-ucraniano «Escola Tarás Shevtchenko»), Асоціація «Джерело Світу» (Associação «Fonte Mundo»), Громадська організація «Португальсько-Український Соціально-Культурний Центр: Україна-Португалія-Європа», м.Брага (UPE (Ucrânia-Portugal-Europa) Associação Centro Social e Cultural Luso-Ucraniano), Асоціація українців Португалії «Собор» (Associação dos Ucranianos em Portugal «Sobor»), Асоціація «Християнський Рух Українців у Португалії» (Associação «Movimento Cristão dos Ucranianos em Portugal»), Асоціація культури та соціальної солідарності «Український Дім», м.Лісабон (Associação da cultura e solidariedade social «Casa da Ucrânia»), Асоціація «Тенденції успішності» (Associação «Êxito das tendências»), Благодійна асоціація «Янголи Милосердя» (Associaçao Solidaria Anjos de Misericordia), Культурна асоціація солідарності та підтримки «Відкрите серце» (Associação Cultural de Solidariedade e Apoio - Coração Bondoso), Українська соціально-культурна асоціація «Пліч-о-пліч» (Lado a Lado – Associação Socio-Cultural Ucraniana).

Спілка українців у Португалії являється членом СКУ. Голова СУП П.Садоха був обраний у 2018 році Регіональним віцепрезидентом СКУ у Західній Європі.

Робота Посольства України з представниками української громади проводиться на систематичній основі та базується на підтримці Посольством та участі представників дипустанови у проведенні культурно-мистецьких та інформаційних заходів (тематичних уроків та бесід, флешмобів, концертів, показів документальних фільмів з нагоди відзначення пам’ятних дат або важливих подій в Україні), організованих цими організаціями в Португалії, та які, у свою чергу, сприяють поширенню знань про Україну, підвищують рівень обізнаності серед української молоді про її самобутню культуру та мистецтво, а також зміцнюють міжнародний імідж України. Крім того, така взаємодія відбувається під час зустрічей з представниками української громади, проведення виїзних консульських обслуговувань в регіонах Португалії, шляхом розміщення відповідної інформації на інформаційних стендах ПУ тощо.

Значна увага в роботі Посольства приділяється реалізації Плану заходів МЗС та фінансуванню проектів в рамках виконання бюджетної програми 1401110 в частині підтримки зв’язків з українцями, які проживають за кордоном, відповідно до вимог чинного бюджетного законодавства України. Проте, до реалізації проектів в рамках цієї програми більшість громадських організацій, що діють в Португалії, ставляться досить пасивно.

***

Відзначаємо, що на сьогодні у Португалії відсутні школи із викладанням української мови або в яких викладаються українознавчі предмети, які фінансуються з державного бюджету Португалії.

При цьому, з метою забезпечення освітніх потреб українців в Португалії при громадських організаціях, створених українськими іммігрантами, діють культурно-освітні центри (КОЦ). У зазначених центрах предмети викладаються українською мовою.

Так, в Португалії в режимі суботньої школи діють: КОЦ «Дивосвіт» (м.Лісабон) при СУП, Українсько-португальський КОЦ «Школа ім. Т.Шевченка», м.Фару (автономна юридична особа), ДЮЦ «Соняшник» (м.Аґеда) при СУП, ДЮЦ «Барвінок» (м.Віла Нова де Гая) при СУП, УКОЦ «Долонька» (м.Евора) при СУП, КОЦ «Веселка» (м.Сантарень) при СУП, КОЦ «Родина» (м.Лісабон) при Асоціації «Тенденції успішності», КОЦ «Оберіг» (м.Ешторіл) при Асоціації «Джерело світу», КОЦ «Відродженя» (м.Фатіма), «Барвінок» (м.Каштанейра), «Джерело» (м.Тореш Ведраш) при Асоціації «Собор», УКОЦ «Світлиця» при Українській соціально-культурній асоціації «Пліч-о-пліч».

Переважна більшість зазначених КОЦ співпрацюють на підставі двостороннього договору з Державним закладом загальної середньої освіти «Міжнародна українська школа» з метою проведення річного оцінювання та державної підсумкової атестації учнів-екстернів цього закладу.

На базі Асоціації «Словесна піраміда» функціонує Лісабонський навчально-консультаційний Центр відкритої освіти МАУП, в якому студенти дистанційної форми навчання мають змогу отримати документи про освіту державного зразка, що підтверджує освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр».

***

Належним чином забезпечені також права українців в Португалії на свободу світогляду та віросповідання. Представники української громади мають змогу відвідувати богослужіння, які ведуться українською мовою українськими священниками парафій Іспанської і Португальської митрополії Константинопольської Православної Церкви, а також УГКЦ в Португалії (Василіянський Чин Святого Йосафата, Ordo Basilianus Sancti Josaphat).

Іспанська і Португальська митрополія – єпархія Константинопольської православної церкви з єпархіальним центром у Мадриді, що охоплює Іспанію і Португалію. Більшість священиків та вірян єпархії — православні українці. Правлячий архієрей — митрополит Полікарп (Ставропулос) (з 6 травня 2007 року). На сьогодні в Португалії налічується більше 10 парафій православних українців.

Відповідно до умов Томосу про автокефалію ПЦУ деякі парафії колишньої УПЦ КП, що діяли в Португалії, перейшли в юрисдикцію митрополії Константинопольського патріархату.

Парафії та осередки УГКЦ в Португалії почали утворюватися на початку 2000-х. На сьогодні для вірних УГКЦ в Португалії працюють 8 священиків, які обслуговують місійні станиці у 10 дієцезіях і надають душпастирську опіку більше 10 тисячам вірних.

Також, при УГКЦ м.Лісабон діє катехитична школа оо. Василіан, головною метою якої є робота та виховання українських дітей різного віку у християнському дусі, в любові до Бога та до Церкви.

Питання забезпеченості культовими будівлями вирішуються парафіями самостійно шляхом оренди відповідних приміщень.

***

В Португалії відсутні українські культурно-мистецькі заклади, створені закордонними українцями або фінансовані з державного бюджету Португалії.

Серед найпомітніших та найталановитіших українських митців, що проживають в Португалії, відзначаємо таких:

  • Костянтин Шепляков, український митець та художник, різьбяр ікон по дереву, самовідданий багаторічній творчій праці, високий професіонал, зробив значний особистий внесок у розвиток українського іконопису та проводить активну виставкову діяльність на теренах Португалії;
  • подружжя Валерій та Маріта Васькови, українські художники, художні твори яких збагатили художню мистецьку скарбницю України, є вагомим внеском у розвиток українського мистецтва за кордоном, створення позитивного іміджу України в світі. В.Васьков (1947 – 2015) – заслужений працівник культури України, член Спілки художників Португалії (Sociedade Nacional de Belas Artes). М.Васькова – власниця авторської арт-галереї «Running Elephant Gallery» в м.Лісабон;
  • Лариса Савченко, українська оперна співачка Національної Консерваторії м.Лісабон. Професіоналка із вражаючим голосом, яка співає в діапазоні мецо-сопрано. Володіє чудовими навичками викладацької діяльності. Виступає на сценах найбільших та найвідоміших театрів Португалії.

***

За результатами спільного об’єднання зусиль українських громадських організацій та дипломатичних представництв України на території Португалії (Посольства та Консульства в м.Порту), з кожним роком в Португалії з’являються нові культурні пам’ятки.

На сьогодні в Португалії встановлено:

Місце встановлення пам’ятника (адреса)

Діяч, якому/якій встановлено пам’ятник

Дата встановлення пам’ятника

Власник / балансоутримувач пам’ятника

Хто приймав рішення про встановлення

Пам’ятник Т.Г.Шевченку 

Португалія, м.Лісабон,

Площа Італії

Praça de Itália, Lisboa, Portugal

Т.Г.Шевченко

14 вересня 2019 року

Українська громада м.Лісабон

Пам’ятник споруджено спільними зусиллями представників української громади та Посольства України в Португалії та за сприяння Міської Ради м.Лісабон.

Скульптор – португальський митець Е.де Карвалью

Міська Рада м.Лісабон

Українські дуб та калина 

Португалія, м.Лісабон,

Площа Італії

Praça de Itália, Lisboa, Portugal

---

30 квітня 2017 року

Молоді дерева, привезені з України, висаджені активістами СУМ з нагоди створення ініціативної групи СУМ в Португалії

---

Пам’ятник Героям Небесної сотні 

Португалія, м.Брага, Парк Сан-Жоау-да-Понте

Parque de S. João da Ponte, Braga, Portugal

Герої Небесної Сотні, загиблі під час Революції Гідності 2013-2014 рр.

10 квітня 2016 року

Українська громада м.Брага,

Пам’ятник споруджено за ініціативою української громади, протоієрея колишньої УПЦ КП Д.Ткачука та за сприяння Міської Ради м.Брага.

Скульптор – португальський митець Ф.Жорж.

Міська Рада м.Брага

Меморіальна дошка на знак вшанування подвигу Героїв Небесної сотні 

Португалія, м.Порту,

парк Паласіу де Кріштал Алея споріднених міст

 

Parque do Palácio de Cristal, 

Porto, Portugal 

Герої Небесної Сотні, загиблі під час Революції Гідності 2013-2014 рр.

21 листопада 2015 року

Українська громада м.Порту,

КУ в Порту

Міська Рада м.Порту

Меморіальна дошка зі вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні 

Португалія, м.Порту,

парк Паласіу де Кріштал, Алея споріднених міст

Parque do Palácio de Cristal, 

Porto, Portugal

Жертви Голодомору 1932 – 1933 років в Україні

24 листопада 2013 року

Українська громада м.Порту,

КУ в Порту

Міська Рада м.Порту

 

На сьогодні на території Португалії українськими інформаційними джерелами є:

  • Двомовний веб-портал Спілки українців у Португалії (підтримується українською та португальською мовами), на сторінках якого регулярно розміщується оновлена інформація як про діяльність громади на території Португалії, так і щодо останніх новин та подій з України;
  • «Тризуб ТВ» - незалежне українське телебачення, створене СУП, програми якого поширюються у соціальних мережах та на каналі YouTube.
  • Португаломовний веб-портал Спілки українців у Португалії «Taras Shevchenko», створений з нагоди встановлення в Лісабоні пам’ятника Т.Шевченку, який поступово наповнюватиметься інформацією португальською мовою про біографію Кобзаря, біографію скульптора Е.де Карвалью, а також перекладеними на португальську мову віршами Т.Шевченка.
  • Португаломовний веб-портал ГО «Португальсько-Український Соціально-Культурний Центр: Україна-Португалія-Європа» «Movimento Solidariedade Ucrânia» створено з метою інформування українців, які проживають в Португалії та дружніх португальців про роботу громадської організації, про допомогу та сприяння українцям у Португалії, про українські культурні заходи та талановитих людей, про співпрацю з українськими та португальськими державними інституціями й спільнотами, про зміни в португальському законодавстві та консультування українців з трудових та соціальних питань тощо.
  • Двомовний щоквартальний бюлетень ГО «Португальсько-Український Соціально-Культурний Центр: Україна-Португалія-Європа» «Solidariedade Ucrânia» випускається з метою поширення актуальної інформації про Україну, її культуру та історію, життя української громади в Португалії, культурні заходи та громадську діяльність представників української громади в Португалії.

***

Характерною рисою української громади в Португалії впродовж останніх років стала її економічна та політична активність. Громада стала реальною силою, яка не тільки об’єднує українців, але і все активніше виявляє себе у громадському житті Португалії, відстоюючи права та інтереси співвітчизників, забезпечуючи їхні соціально-культурні запити та піклуючись про збереження національної ідентичності. Численні культурні заходи та заходи політичного спрямування, що проводяться у Лісабоні та інших містах Португалії за ініціативою громади характеризуються високим рівнем організованості, чіткою національно-патріотичною спрямованістю.

Впродовж останніх 7 років здійснення російської агресії проти України, тимчасової окупації АРК, проведення АТО/ООС на Сході України, представники української громади в Португалії проводили активну діяльність на території Португалії щодо забезпечення позитивного іміджу України, доведення до португальської спільноти реальної ситуації навколо подій в Україні, проведення акції протестів проти російської пропаганди, благодійних концертів на підтримку української армії, на залучення гуманітарної допомоги, проведення інформаційних кампаній з визнання геноцидом Голодомору 1932-1933 років в Україні тощо.

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram