Книга "Листи з Харкова”, основу якої склали донесення тодішнього італійського консула в Харкові Серджіо Ґраденіґо читав Муссоліні і заборонив друкувати в італійській пресі

26 Листопада, 2021

Я маю в своїй бібліотеці цей документ: який отримав з рук професора сучасної історії Неапольського університету Андреа Ґраціозі, який є упорядником збірника італійських дипломатичних документів “Листи з Харкова”


Видання містить докладні службові повідомлення, які італійські дипломати в СРСР надсилали до свого урядо про Голодомор 1932–1933 років в Україні та на Північному Кавказі. Унікальні документи, які зберігаються в архівах Міністерства закордонних справ Італії, свідчать про одну з найбільших трагедій в історії Європи ХХ століття, що тривалий час старанно приховувалася і була не неминучою фатальністю, а спланованою безжалісною операцією сталінського режиму на знищення мільйонів невинних людей. Книга розрахована як на професійних істориків, так і на всіх, хто цікавиться історією України та міжнародними відносинами.Випущено за програмою Плану заходів Координаційної ради з підготовки заходів у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932–1933 років в Україні. В основу книжки покладені матеріали Міжнародної конференції про трагедію Голодомору 1932-1933 років в Україні, що проходила в Інституті досліджень історії суспільства та релігії міста Віченци в жовтні 2003 року. Ініціював згадану конференцію, а відтак і видання книжки відомий італійський історик, президент згаданого Інституту, професор Ґабріеле де Роза. Про нього розповідає українська дослідниця Оксана Пахльовська.

Оксана Пахльовська

Це видатна постать італійської науки, це патріарх італійської історичної науки, довічний сенатор італійської республіки, тобто постать видатна як у науковій, так і в політичній історії Італії.

Ми з ним разом працювали над підготовкою цього конгресу. Якщо надалі буде збережена динаміка цих студій, це міг би бути перший крок до створення європейської україністики, тому що я свідома того, що нам вдалося створити італійську україністику.

І цей досвід може прислужитися для створення європейської україністики, хоч зрозуміло, це дуже нелегко. І сама Україна над цим мало працює.

Тараc Марусик

На презентації чекали голову Верховної Ради України Володимира Литвина, однак він не прийшов. Його радник з міжнародних питань Юрій Щербак зачитав привітання від нього. У цьому документі Володимир Литвин зазначив, що необхідно докласти всіх зусиль для юридичного визнання голодомору геноцидом українського народу з боку світового співтовариства.

Про значення книжки “Смерть Землі. Голодомор в Україні 1932-1933 років” говорить професор Станіслав Кульчицький.

Станіслав Кульчицький

Серед цих тисяч і тисяч публікацій ця книга має особливе значення хоча б тому, що вона створена в основному не українцями, а представниками науки в інших країнах.

Справа в тому, що визнання голоду 33-го року геноцидом залежить не від нас, українців. За порядком, який існує в ООН, це інші країни повинні зафіксувати таке положення.

Тараc Марусик

І знову завідувач кафедри української мови та літератури Римського університету “Ля Сап''єнца” Оксана Пахльовська.

Оксана Пахльовська

Табу на тему українського голодомору досі пунктирною лінією, але присутнє в Європі. І досить згадати про те, що італійський переклад книги Конквеста “Жнива скорботи” пролежав без руху 18 років. Це говорить про те, що існувало таке не проголошене вето на цю тему. Після нашого прогресу ця книжка вийшла.

Тараc Марусик

Один із піонерів італійської україністики, професор сучасної історії Неапольського університету Андреа Ґраціозі, який є упорядником збірника італійських дипломатичних документів “Листи з Харкова”, у розмові зі мною сказав, що Муссоліні сам читав донесення тодішнього італійського консула в Харкові Серджіо Ґраденіґо. До речі, саме Муссоліні розпорядився, щоб інформація про український голодомор не потрапила на шпальти італійських газет.

Підготував Петро Олар

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram