АРХІТЕКТОР АІДАС КАЛІНАУСКАС: «ЛИТОВСЬКІ ДИЗАЙНЕРНІ РІШЕННЯ НАРОДЖУЮТЬСЯ УНІКАЛЬНИМИ»

30 Січня, 2022

Архітектор Айдас Калінаускас, засновник студії Archispektras у Каунасі та Вільнюсі, радує своїми роботами в литовському та світовому масштабі. Розпочавши свій творчий шлях у Каунасі, він сам робить вагомий внесок у розвиток свого району та розкриває особливий процес творення не лише для своєї країни, а й для рідного міста та його району. За словами архітектора, найголовніше - створити людину і мислити далекоглядно - про те, що знадобиться не тільки сьогодні, а й через багато років.
– Яка у ваших очах самобутність Каунаського району?

– Каунаський район – невелике затишне містечко з активними громадами та красивими ініціативами. Унікальна історія міст невіддільна від самобутності Каунаського району: Качергіне, Кулаутува та Запишкіс. Останній нещодавно прозвучав у публічному просторі активне обговорення св. Проект облаштування храму Івана Хрестителя. Це вже скінчилося. На мою думку, проект має не тільки великий успіх, а й відображає самобутність цього регіону. Хоча було багато суперечливих думок і гострих дискусій, з приведенням в порядок святилища та його околиць, я думаю, що ставлення багатьох скептиків змінилося на краще.

Качергіне та Кулаутува – відомі міжвоєнні курортні міста. Для тих, хто хоче краще зрозуміти справжню самобутність Каунаського району, варто познайомитися з минулим інших місць передмістя. Наприклад, ви чули про села, затоплені Каунасською лагуною? А ви чули про старе поселення Паштува Батнявського староства? Він також має багато особливостей і сильну ідентичність: Вількія, Чекішке, Раудондваріс, Бабтай. Історія може бути дуже цікавою.

Офіс мінеральної води в Кулаутовій

– Можливо, ви знаєте цікаві, менш чуті факти чи «таємну» історію Каунаського району?

– Мало хто знає, що в Кулаутовій пробурили бур, під час якого пробурили свердловину на воду та знайшли мінеральну воду. Було виявлено, що виявлена ​​мінералізована вода має багато цілющих властивостей. У цьому місці Каунаська раймуна вже будує місце проживання мінеральних вод. Зовсім скоро його добудують, тож мешканці міста та його гості зможуть насолодитися чистою мінеральною водою у будь-який час.

– Ви добре знайомі зі згаданими містами Кулаутува, Запишкіс та Качергіне. Що робить їх особливими?


– Це курортні міста, не тільки відомі своєю історією, а й розташовані у чудовому місці біля Нямуна, зовсім недалеко від Каунаса. Вони оточені прекрасною природою, до них легко та швидко дістатися на велосипеді чи машині, на човні.

Усі три міста щороку приймають багато туристів, сюди люблять приїжджати на велосипедах не лише самі жителі Каунаса, а й гості з інших куточків Литви, а також іноземці. Чим більше відвідувачів отримують ці міста, тим більше вони прикрашають і процвітають. Звісно, ​​їм потрібно ще більше затишних, цікавих місць для зборів, кафе, спа – це покращить середовище проживання та створить нові робочі місця.

Алея акації Кулаутува

Я радий, що мав можливість підготувати пропозиції щодо урбаністичного бачення Кулаутува. Сподіваюся, що облаштування громадських просторів, будівництво нових тротуарів, оновлення тротуарів, встановлення нових лавок та елементів малої архітектури зроблять місто ще привабливішим. А найголовнішою віссю Кулаутуви має стати відроджена Алея акацій.

Також підготовлено проектні пропозиції для Качергіне, які допоможуть покращити міське обличчя міста. Велосипедом зі Старого міста Каунаса вже можна доїхати не лише до Качергіне, а й до Запишкіс, потім переїхати на човні через Неман до Кулаутува. Ви можете провести цілий день в оточенні прекрасної природи: піднятися на курган Пипляй або планерний пагорб у Нетоняї, познайомитися з літературними місцями Качергине, помилуватися собором св. Церква Іоанна Предтечі, подихайте на пляжі Кулаутува, розважіться в аквапарку, а потім поверніться в Каунас на правому березі Німуна. Цей маршрут з кожним роком приваблює все більше гостей міста.

– Що, на вашу думку, є найважливішим для ремонту таких громадських місць?

– Найголовніше творити для людини. Це має бути центральна фігура, яка враховується при створенні кожного проекту. При оновленні територій важливо думати про те, як вони будуть використовуватися, яку цінність створюватимуть, які стосунки складатимуть люди на них. Архітектура не є метою. Це просто інструмент, який допомагає сформувати місце. Також при створенні важливо думати далекоглядно – про те, що знадобиться не тільки сьогодні, а й через 20 чи 50 років.

Вищезгадані проектні пропозиції сприяють розвитку туризму, з’єднанню різних територій стежками здоров’я. Важливо зробити можливим пересування не тільки на велосипеді чи машині, а й на воді.

– Як, на вашу думку, може змінитися Каунаський район у майбутньому?

– Вони неминуче будуть ставати все більш привабливими для одноденних відпочиваючих. Ймовірно, з’являться готелі, санаторії, кафе, доглянуті парки, багато культурних заходів і ще більше місць і пам’яток. При розробці важливо звернути увагу на якісне, сучасне планування простору. А Європу і різні регіони Литви можу змінити отак:

Габія Буйокайте.( Gabija Bujokaitė.) Литва.
gabija@structum.lt

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram