Блаженніший ЛЮБОМИР ГУЗАР:“Багато хто думає, що мир – то відсутність війни. Але мир є це дещо більше..."

26 Лютого, 2023


Сьогодні виповнюється 90 років з Дня народження Блаженнішого Любомира Гузара (1933 – 2017) – Патріарха-предстоятеля УГКЦ, Кардинала Католицької Церкви, Верховного Архиєпископа Львівського і Києво-Галицького, Архиєпископа-емерита УГКЦ, духовного провідника і наставника вірян, палкого патріота України. З цієї нагоди Архиєрейський синод УГКЦ в Україні ухвалив постанову встановити в УГКЦ 2023 рік Роком Патріарха Любомира Гузара.
Народився Любомир Гузар 1933 року у Львові. У роки Другої світової війни сім’я Любомира була змушена емігрувати на Захід. Спочатку вони проживали в Австрії, згодом виїхали до США. Там він навчався у семінарії і університеті, а після рукоположення працював викладачем семінарії та був парохіяльним священником. Після 15 років душпастирського служіння у Стемфордській єпархії він увійшов у споглядальний світ монашого життя, пройшовши новіціят у монастирі бенедиктинців у Метені (Баварія). Невдовзі отримав призначення бути ігуменом монахів-студитів, отримавши згодом титул архимандрита. Упродовж 25 років перебування в Римі отець Любомир досить багато подорожував Європою, Північною і Південною Америкою. Відвідував студитські монастирі, проводив реколекції, організовував великопосні місії (тижні духовної віднови) та читав лекції для релігійних спільнот. Єпископські свячення він отримав у часи перебування Церкви у підпіллі. 1977 року Любомир Гузар прийняв рукоположення з рук Патріарха Йосипа Сліпого без відома і благословення Риму та провадив потаємне єпископське служіння. Підпільним єпископом він залишався упродовж 19 років – спершу в Римі, а після 1993 року – в Україні.
Однак після проголошення незалежності України і виходу УГКЦ з підпілля Любомир Гузар повертається до рідної України. В Рудно (поблизу Львова) він починає розвивати монаше життя, стаючи духовним наставником як для семінаристів, так і для мирян. Весною 1996 року його було офіційно визнано єпископом і призначено екзархом у Києві. Папа Йоан Павло ІІ особисто керував процесом визнання Любомира Гузара єпископом. У січні 2001 року Синод Єпископів УГКЦ обирає єпископа Любомира Гузара наслідником Патріарха Мирослава Івана Любачівського. 2011 року Любомир Гузар стає Архиєпископом-емеритом УГКЦ.
Що ж заповів нам Патріарх-предстоятель УГКЦ – Блаженніший Любомир Гузар, виступаючи на Євромайдані (2013)?
Владика виступав проти застосування сили з боку держави, а також передбачав, що якщо настане потреба боронитись українцям, то вони мають право це зробити. “Сьогодні війна в Україні справедлива, тому що вона оборонна, і ми, як християни, маємо право оборонятися. […] це завжди вибір, і ми можемо вибирати оборону, особливо коли у нас є зобов'язання перед тими, з ким живемо і кого любимо”.
Блаженніший також застерігав нас стосовно росії: “Не ми є агресорами, ми боронимося. І це є наша сила в даний момент. […] довгі роки нас роз'єднували. І сьогодні ще ми свідомі того, що Росія робить дуже ефективні заходи, щоб нас розколювати, розсварювати, щоб ми не довіряли один одному. Щоб ті, хто є у Львові, казали: “Що нам Донбас?” І навпаки, щоб у Донбасі казали: “Нащо нам Львів?” Цей процес делікатний, він візьме якийсь час”.
І ще про мир: “Багато хто думає, що мир – то відсутність війни. Але мир є це дещо більше. Мир – ще й добрі стосунки між людьми, коли ми не брешемо один одному, не шукаємо вигоду, не бажаємо зла. Мир треба нести кожного дня, кожного дня треба налагоджувати контакти між людьми, шукати доброго спілкування”.
Гадаю, що мудрі та пророчі слова Патріарха УГКЦ Любомира Гузара не будуть залишені без уваги. Зичу всім українцям також миру, злагоди, розуміння і любові в ці непрості для нас часи, а особливо – Перемоги.

Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел. Софія Гордійчук

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram