Як живуть українці в Італії: Берлусконі у вушанці, заяви Папи Римського та шатро для переселенців

12 Березня, 2023  

Втома замість теплого прийому. Чи готова Європа до нового потоку переселенців з України? Чи готова Європа до нового потоку переселенців із України?


Росія продовжує атакувати українську енергетичну інфраструктуру. У цих умовах Євросоюз готується до нової хвилі переселенців із України, яка може збігтися в часі з міграційним сплеском із країн Азії та Африки.
Матеріал The Financial Times "Migration fatigue: Europe braces for new influx of Ukrainians" cкорочено та адаптовано українською мовою спеціально для Евакуація.Сity.

У ЄС фіксують наймасштабніший за 7 років наплив мігрантів із Азії та Африки
Українська студентка Поліна Сидоренко з надією і трепетом у серці поверталася до Києва наприкінці серпня – через п’ять місяців після евакуації до Італії.

Мине кілька тижнів і всі її плани зруйнує росія, яка завдасть масовані ракетні удари по українським містам і критичній інфраструктурі. Дівчині довелося поїхати назад до Італії.

евакуація з україни

Поки Росія бомбардує енергетичні та водні об’єкти України, країни-члени ЄС очікують на повернення багатьох українців, таких як Поліна Сидоренко.

"Мета путіна – створити кризу біженців і ще більше тиснути на нас", – каже комісарка ЄС із внутрішніх справ Ільва Йоганссон.

В умовах послаблення ковідних обмежень і зростання економічного тиску, Європа фіксує найвищий із часів міграційної кризи 2015-2016 років потік мігрантів із Північної Африки, Близького Сходу та Азії.

Наразі Європа дотримується політики відкритих дверей щодо українців. Однак між державами-членами ЄС зростає напруженість щодо того, як поводитися з нелегальними мігрантами з інших куточків світу.

Замість привітного і теплого прийому – втома
Європейці гостинно зустріли першу хвилю переселенців з України. Новоприбулі отримали "тимчасовий захист". Також українці мають право на вільне пересування в межах ЄС та на роботу, соціальні виплати.

Через майже 10 місяців після вторгнення Росії теплий прийом змінила втома. Державні бюджети не витримують навантаження, а європейці відчувають на собі зростання інфляції.
Переселенці з України, зареєстровані для отримання тимчасового захисту або подібних державних програм (на 1000 осіб)

Різне міграційне навантаження на європейські країни
У період із січня по вересень українці подали 4,4 мільйона заявок на отримання тимчасового захисту в ЄС. З них, за різними оцінками, сотні тисяч вже повернулися додому. Крім того, країни ЄС, а також Норвегія, Швейцарія, Ісландія та Ліхтенштейн отримали 680 640 заявок про надання притулку від громадян Сирії, Афганістану та країн Африки та Азії. Це на 54% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Місцева влада, відповідальна за житло та підтримку біженців, насилу справляється. У Німеччині, де цьогоріч понад 1,1 мільйона людей шукали безпечний прихисток, створюють екстрені притулки, переобладнують спортзали та гуртожитки.

Муніципалітети будують пересувні будинки та орендують готельні номери. Вони заявляють про брак місць у школах і дитячих садках, а також "інтеграційних курсах" для дорослих. Тисячі людей змушені жити на вулицях Брюсселя, поки їхні заявки на розгляді.

Найбільше українців прийняла Польща – понад 1,3 мільйона. Однак вимушені переселенці, які приїдуть цієї зими, не зустрінуть такого щедрого прийому, як навесні.

українці в польщі
Українська евакуйована обіймає дитину на вокзалі в Перемишлі
Автор: Ангелос Цорцініс/AFP/Getty Images

Польська влада вже скасувала багато субсидій для українців, включно з безкоштовним проїздом у громадському транспорті та одноразовою допомогою у розмірі 300 злотих (67 доларів). З березня люди, які перебувають у Польщі понад 120 днів, повинні будуть сплачувати 50% вартості державного житла.

Дискусії щодо схеми розподілу новоприбулих
За словами комісарки ЄС з внутрішніх справ Ільви Йоганссон, кількість українців, які в’їжджають до Євросоюзу незначно перевищує кількість тих, хто повертається в Україну.

Вже сьогодні ЄС готується до можливого посилення потоку евакуйованих.

"Якщо мільйони людей приїдуть взимку, звичайно, це буде величезна проблема, але я гадаю, що ми впораємося", – каже вона The Financial Times.

Країни-члени, які понесли основний тягар попередньої хвилі українських переселенців, стурбовані. Деякі дипломати наголошують, що українці, як правило, прямують до великих міст, де вже є велика кількість евакуйованих. Так вони створюють ще більше навантаження на місцеву владу.

"Для нас зрозуміло, що якщо відбудеться подальша міграція з України, нам знадобиться кращий розподіл по всій Європі", – заявила міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фазер.
Точаться суперечки й щодо розподілу мігрантів із Азії та Африки, потік яких неухильно зростає. Так, згідно з даними міністерства внутрішніх справ Італії, цього року майже 96 000 нелегалів прибули до країни через Середземне море. Це на 52% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

мігранти у європі
У 2022-му понад 95 тисяч мігрантів прибули до Італії Середземним морем
Автор: Фетхі Белаїд/AFP/Getty Images

Згідно Дублінської угоди ЄС, заяви прохачів притулку повинні розглядатися і оброблятися в тій європейській країні, у яку вони вперше прибули.

Італійський уряд заявляє, що через географічне положення Італії, Греції, Кіпру та Мальти на ці країни припадає основне міграційне навантаження. У листопаді вони підписали спільний лист із вимогою змінити систему.

Поки Євросоюз намагається дійти згоди щодо міграційних питань, потік біженців до Європи неухильно зростає.

Маріанна Сороневич – журналістка українського медіа в Римі. Маріанна родом з Дрогобича, проте уже близько двадцяти років жінка живе в Італії.

За даними посольства України в Римі, станом на 2019 рік в Італії проживало майже 240 тисяч українців. А з 24 лютого країна прийняла близько 150 000 людей, що врятувались від війни з росією. Більшість серед них – жінки та діти.

Велика та згуртована українська діаспора в Італії тепло прийняла переселенців, часто виходить на маніфестації проти російського вторгнення у всіх містах країни. Проте дружба путіна з Берлусконі досі впливає на італійців, позиція Папи Римського лишається неоднозначною, а проросійське лоббі намагається обмежити допомогу Україні.

До річниці повномасштабної війни, українська журналістка Наталя Нагорна, від імені делегації українських біженок в Італії, подарувала Папі Римському квіти бавовни, прапор України та сіль Соледара і розказала про щоденні бомбардування України.
"Іноді, українцям здається, що ви не на нашому боці. - Сказала жінка. Хтось ображається, а комусь - боляче. Боляче, тому що ми воюєм за свою свободу. Воюємо, хоча не хочемо воювати. Нам здається, що Бог на нашому боці, бо Бог - це любов і свобода. Мені дуже хочеться вірити, що ви на боці любові, свободи, України".
Жінка натякала Папі на його пацифістів заяви, у яких він закликав українців примиритися, чи виступав за мир не розрізняючи яка із сторін конфлікту є агресором, а яка - жертвою.
"Нас (з окупантами) неможливо помирити, бо вони прийшли в нашу країну і намагаються нас убити".
"Людство не змогло зупинити війну в Україні, але ще є шанс зупинити третю світову війну".
Жанка запросила Папу приїхати в Україну, відвідати зруйновані, але незламні українські міста.
Українка подарувала Понтифіку сіль із Соледару, перейменовану у Міць, як символ пролитих сліз, квіти бавовнику, як символ супротиву українців та жовто-блакитний прапор із села, відвойованого ЗСУ у загарбників.
Українську делегацію очолював і перекладав отець Марко, настоятель собору св. Софії у Римі.

Підготувала СОФІЯ ГОРДІЙЧУК (Прага)

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram