Колядує Україна, а у світі новина Різдво і коляда...

25 Грудня, 2023  


Свято Коляди ровесник наших найдавніших курганів: а родина Василя Доценко ось так нас витає колядою з краю де чути війну, де землі Кропивницькі засівають і хати будують павнуки славетних козаків роду Доценків.
Коляда — народно-християнське слов’янське свято в ніч з 24 на 25 грудня на честь початку нового року. Первісно було язичницьким слов’янським святом на честь повороту Сонця на весну.
Не раз чуємо такі питання, і мало хто може дати на це відповідь. Назва «Коляда» — прастара, понад не одну тисячу років. Колядою називали наші предки велике зимове св’ято перемоги дня над ніччю, шо Його святкували вони в кінці грудня. І справді 23 грудня стає перелам. День перестає зменшуватись, а ніч стає щораз коротша. Це добре знали наші предки. Знали це від своїх жерців, що стежили за явищами природи й укладали календар, який мало чим різнився від теперішнього.

Вони не могли не примітити такої зміни, як зменшення ночі і збільшення дня. Цим бо починався новий хліборобський рік. Треба вже було думати про підготовку до весни, що швидко наближалася. А для хліборобського народу, яким у той час були українці, — це була неабияка подія Свято Коляди три, а то й чотири дні, дуже урочисто святкував наш народ.

Варили кутю з ситним медом, готували різні страви, варили питний мед. На покутті ставили сніп — дідуха. Ці ж страви давали й своїй худобі. Коли в 988 році прийшло до нас христіанство, то церковне свято Різдва Христового якраз припало на час прастарого українського свята Коляди. А тому в народі й сполучилися ці два свята, і зберіглася аж до теперішнього часу стара назва Коляда.

Затримався також майже непорушно і спосіб святкування його і готування на це свято страв. Всі ці звичаї та обичаі, які маємо тепер під час куті і голодної і багатої, походять саме з тих передхристіанських ще часів. Їх зберіг наш народ до сьогоднішнього дня, їх не треба кидати нам і тепер, як пам’ятку з давніх часів. Ця намітка—наше сучасне з великим нашим минулим. А краса свята Коляди, теперішнього Різдва Христового, приваблює старих: добре впливає на виховання молоді в дусі старих українських традицій.


А ось, як починалась вже по новому Гуцульська Коляди. Різдво в Криворівні 25.12.2022 #Криворівня Пропоную вашій увазі початок гуцульської коляди в Криворівні. Цьогоріч в Криворівні святкують Різдво Христове 25 грудня 2022. Колядницькі партії будуть колядувати аж до Водохреща, поки не обійдуть усі хати. Христос народився! З Різдвом Христовим!

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram