20 серпня 2021 року Президент Громадської організації «Україна-2050» Евген Чолій взяв участь в якості доповідача у Міжнародній науковій конференції під назвою «Роль діаспори в третьому відродженні української державності», яку проводили Кафедра історії світового українства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського, Національна Академія Наук України, Світовий Конґрес Українців і Міжнародний культурний центр «Сяйво».
Під час своєї доповіді на тему «Внесок і завдання діаспори в утвердженні української державності!» Президент Громадської організації «Україна-2050» заявив, що за 6-річний період російської агресії між 2015 та 2020 роками Міжнародний валютний фонд надав Україні кредитів на 12 млрд. доларів США. Для порівняння, за даними Світового банку, за той самий 6‑річний період, українці, які проживають за межами України, включаючи українських працівників-мігрантів, які утримують свої сім’ї на батьківщині, перевели у фінансову систему України понад 74 млрд. доларів США.
Він також зазначив, що добрий показник великого внеску української діаспори у зміцнення української держави можна знайти у такій реакції російської влади:
– 11 липня 2019 року Генеральна прокуратура Росії прийняла рішення «визнати небажаною на території Російської Федерації діяльність міжнародної неурядової організації Світовий Конґрес Українців».
– 17 липня 2019 року Міністерство юстиції Росії включило Світовий Конґрес Українців (СКУ) до свого переліку іноземних міжнародних неурядових організацій, діяльність яких визнана «небажаною на території Російської Федерації».
– 9 жовтня 2019 року СКУ подав позов проти Генеральної прокуратури та Міністерства юстиції Росії до Тверського районного суду Москви.
– 11 березня 2020 року Тверський районний суд Москви послався на лист Федеральної служби безпеки Росії, в якому зазначається, що «діяльність Світового Конґресу Українців має деструктивний характер і становить загрозу основам конституційного ладу і безпеки Російської Федерації» i виніс рішення відмовити СКУ в його позові. Тверський районний суд Москви (пізніше підтверджений вищими судами Росії) вказав, що наступна діяльність СКУ достатня для того, щоб вважати рішення Генеральної прокуратури обґрунтованим:
· Просування антиросійських політичних ініціатив з повернення Криму до України, посилення санкцій проти Росії, проведення кампанії щодо перегляду «спільної історії Росії та України» та підрив канонічного православ’я в Україні;
· Проведення у 2013-2018 роках Президентом СКУ 147 міжнародних подорожей до 51 країни світу, де відбулось близько 1 500 двосторонніх зустрічей, під час яких він називав основною діяльністю СКУ – захист територіальної цілісності України від російської агресії, і закликав до прийняття ефективних заходів у зв'язку з окупацією Криму і частини східної України, включно з наданням військової допомоги, а також посилення санкцій проти Російської Федерації i зупинення будівництва газопроводу «Північний потік-2»;
· Порушення у 2018 році на заходах Парламентської асамблеї Ради Європи, Світового економічного форуму в Давосі, Європейської комісії, Організації Об'єднаних Націй та на інших міжнародних майданчиках питання про російську агресію, окупацію Криму, «Північний потік‑2» та про необхідність введення санкцій проти Росії; та
· Ініціювання глобальної акції «Червона картка для Путіна» під час проведення Чемпіонату світу з футболу 2018 року, яка була спрямована на здійснення тиску на російські владні структури.
Евген Чолій також наголосив щоб у цей важливий рік, коли Україна святкує 30‑ту річницю відновлення своєї незалежності, ми повинні забезпечити, щоб усі українці, включаючи тих, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях на сході України та в Криму, незабаром змогли насолоджуватися незалежністю України.
«Українцям потрібно зосередити свої зусилля, щоб допомогти Україні відновити і зберегти свою територіальну цілісність, стати сильною сучасною державою з повноцінним членством, як у НАТО, так і в Європейському Союзі. Ця комбінація в кінцевому підсумку забезпечить сталий розвиток України та української діаспори, що, очевидно, відповідає найкращим інтересам усіх українців у всьому світі», – заявив Президент Громадської організації «Україна‑2050» Евген Чолій.
Інформацію про Міжнародну наукову конференцію можна також переглянути на Facebook сторінці Кафедри історії світового українства Київського національного університету імені Тараса Шевченка за таким посиланням:
Громадськa організація «Україна-2050»
ngo@ukraine-2050.org
www.ukraine-2050.org