Про що сказав у Вільнюсі Ростислав Карандєєв, виконуючий обов'язки Міністр Культури України та, що допоможуть зробити для України Європа та ЮНЕСКО

10 Червня, 2024  


Ростислав Карандєєв, виконуючий обов'язки міністра культури та інформаційної політики України, виступив у Вільнюсі під час Міжнародної конференції «Шлях до відновлення культурного сектору України», яка відбулася 6-7 червня 2024 року. Захід був організований у співпраці з Литвою та за підтримки ЮНЕСКО.

Основною метою конференції було підвищення обізнаності міжнародної спільноти про вплив війни на культурний сектор України, а також залучення міжнародної підтримки для його відновлення. Карандєєв зазначив, що з 24 лютого 2022 року Росія знищила або пошкодила 1080 об’єктів культурної спадщини в Україні, і пошкоджено 2003 культурні центри, що призвело до значного відтоку людського капіталу з культурної сфери​ (CultureMinUA)​​ (CultureMinUA)​.

Карандєєв підкреслив важливість негайної консервації культурних об'єктів та підготовки до реставраційних робіт. Він також акцентував на потребі створення постійного офісу ЮНЕСКО в Україні для довготривалого процесу відновлення спадщини​ (CultureMinUA)​​ (CultureMinUA)​.

Прем'єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте висловила солідарність з Україною та підтримку в зусиллях зі збереження культурної спадщини, закликавши до конструктивної співпраці та обміну досвідом між країнами​ (CultureMinUA)​​ (CultureMinUA)​.

Більше інформації про виступ та конференцію можна знайти на сайті Міністерства культури та інформаційної політики України.Ось тези виступу для конференції:

КУЛЬТУРА ПІД ЧАС ВІЙНИ

Пріоритети відновлення сектору культури в Україні Вельмишановні пані та панове,

Сьогодні я маю честь звертатися до вас як представник країни, яка протягом століть формувала свою унікальну ідентичність, витримуючи численні випробування історії. У ці складні часи, коли ми захищаємо нашу державу, наші міста та наші домівки від неспровокованої військової агресії, роль культури стає надзвичайн важливою. Вона стає щитом, який захищає наш дух, і мечем, який відстоює нашу свободу.
Українська культурна спадщина, рухома та нерухома, матеріальна та нематеріальна, українські традиції - частина світової спадщини та світової культури. Знищуючи українську культурну спадщину, викрадаючи культурні цінності, росія посягає світову спадщину. Кожна знищена пам'ятка, кожен зруйнований музей є втратою не лише для української, але й світової спадщини.
Сьогодні культура стала мішенню, проти якої росія веде цілеспрямовану атаку, розуміючи, що це ключовий чинник стійкості нашої нації. Маємо разом захистити українську культуру. Інакше світ втратить частину культури, свою історичну пам'ять,
спадщину та культурні досягнення. З 24 лютого 2022 року Росія знищила або пошкодила 1062 об’єкти культурної
спадщини у 18 регіонах. Серед них 123 – загальнодержавного значення, 864 – місцевого значення та 75 нововиявлених об’єктів культурної спадщини. Пошкоджено 1987 закладів культури. З них повністю знищено 324 (16,3%).
Культурний сектор також зазнав значного відтоку людського капіталу (майже 165 тис. працівників). Припинено діяльність близько 4 тис. установ, а 162 заклади культури переведено в інші регіони.
З початку повномасштабної війни значних втрат зазнали музейні фонди. Після
деокупації Херсонщини весь світ дізнався масштаб викрадень цінних артефактів з колекцій україсньких музеїв російськими окупантами. Станом на сьогодні, за нашими даними, 1 700 000 одиниць зберігання знаходяться на окупованих територіях. 90 музеїв та заповідників досі на окупованих територіях.
Зараз наше головне завдання – зберегти. Культурні об’єкти, людей сфери, процеси. Це є запорукою нашої стійкості на шляху до перемоги. Культура в Україні трансформувалася. На прифронтових територіях театри проводять вистави та концерти в укриттях, у бібліотеках проводять сесії з підтримки ментального здоров’я. На відносно мирних територія театри збирають небачені раніше аншлаги, відкриваються нові виставки та мистецькі проєкти. Ми переосмислили роль культури. Вона важлива як ніколи. Важлива для збереження нашої стійкості, усвідомлення ідентичності, відмінності від ворога.

Попри все, кожен виклик ми розцінюємо як можливість розвитку. Світ по-новому пізнав українську культуру. Ми повертаємо викрадені росією імена наших митців – Айвазовського, Малевича. Ми відбудуємо усі зруйновані культурні об’єкти та перевтілимо їх у туристичні центри, де кожен іноземець буде відчувати свою спорідненість з нашою культурою.
Під час війни стратегічно важливою є мобілізація міжнародної підтримки відновлення та реконструкції України. У цей нелегкий час ми активно працюємо над документуванням збитків, завданих нашій культурній спадщині. Зокрема ця робота проводиться у тісній співпраці з ЮНЕСКО, за що ми дуже вдячні партнерам. Підтримка з боку міжнародної спільноти є критично важливими для збереження того,що може бути назавжди втрачено.
МКІП визанчило 5 флагманських проєктів:
1. Створення безпекових для музейних експонатів: будівництво сховищ та депозитаріїв. Під час війни українські музейні експонати перебувають у постійній небезпеці, адже ворог постійно обстрілює територію нашої країни. Багато колекцій вже втрачено або викрадено. Збереження музейних експонатів на території України як національного історичного надбання
можливе у разі створення спеціально обладнаних приміщень - фондосховищ, які забезпечують особливі умови для збереження артефактів у належних умовах.
2. Відродження Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Найстаріший спеціалізований заклад культури в країні, діяльність якого спрямована на дослідження, збереження, консервацію та реставрацію музейних предметів Музейного фонду України. Водночас Національний науково-дослідний реставраційний центр здійснює навчання, підготовку та
перепідготовку реставраторів за різними видами робіт.
3. Освітні грантові програми для реставраторів. Через масові пошкодження культурних цінностей різних категорій, матеріалів та об'єктів, а також великий дефіцит вузькоспеціалізованих фахівців-реставраторів, Україна наразі
потерпає від дефіциту реставраторів рухомої та нерухомої спадщини.
4. Типові проекти культурних хабів (культурних центрів) - багатофункціональних культурних інституцій, які мають бути створені на місці зруйнованих будинків культури. Культурні хаби мають замінити будинки культури, побудовані за радянськими проектами на деокупованих територіях.
Культурні центри мають стати магнітом для творчої молоді та активатором розвитку відновлених і відроджених громад. В Україні існує потреба у створенні трьох типів базових проектів культурних хабів: для малонаселених
громад, середніх міст та великих міст.
5. Створення мистецьких просторів в укриттях. Основною потребою мешканців прифронтових та деокупованих територій є потреба в культурних заходах, які є психологічною та соціальною реабілітацією для цивільного населення та військових, що перебувають у постійному стресі. Важливо зберегти кадровий потенціал і продовжувати надавати мистецьку освіту для підтримки кадрового потенціалу української культури. Досягнення цих цілей можливе лише за умови створення у сховищі мистецьких просторів - підземних приміщень, які б гарантували безпеку.
Інвестувати у культуру - вигідно. Включення витрат на культуру України має бути в адженді європейських країн. Культурі має приділятися особлива увага як чиннику стійкості нації та двигуну процесу стабілізації та відновлення як після війни,
так і прямо зараз. Саме тому фінансування сфери культури повинне бути цільовим. Підсумовуючи свою промову, у продовження свід Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, хочу акцентувати на потребі створення правових умов для
можливості виключення російської федерації з ЮНЕСКО та її керівних, конвенційних, робочих органів за систематичне порушення Статуту і принципів ЮНЕСКО.
Замість захисту та збережння, росія лише нищить світову культурну спадщину. З агресором не може жодних спільних цінностей чи співпраці. Я також закликаю до подальшої підтримки і співпраці. Ми вдячні Литві за солідарність з нашою державою та лідерську позицію у збереженні та відновленні світової культурної спадщини, невіддільною частиною якої є українська культура.
Дякую усім країнам, які приєдналися до конференції. Наша спільна робота зараз є порятунком для безцінних артефактів людської цивілізації. Наш дух та нашу культуру не здатен знищити жоден ворог, адже ми єдині у своєму прагненні – захистити світову спадщину та передати її наступним поколінням.

Ростислав Карандєєв
Міністр Культури України

Р.С. відео:

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram