Українці пісенна нація, яка оспівує усе що відбувається поганого чи хорошого закарбовуючи змісти, почуття і події у пісенний код, який зберігається тисячоліттями.
Про музику під час війни розповів, в інтерв’ю для Vinnytsia Press Point, музичний експерт, ведучий Українського радіо Роман Коляда.
«Війна впливає на музикантів так і на всіх інших людей, вона спричиняє дуже сильні зрушення в психіці. Вона травмує, вона завдає болю, вона лякає. Війна показує що вся звична світобудова руйнується, іноді просто в одну миттєвість, іноді розтягнену в часі. А позаяк музикант це така істота, яка свої психічні процеси не просто переживає, проплакує чи носить в психотерапію, а виражає назовні у вигляді своїх творів, переосмислено. Цей процес властивий кожному митцю. Тому, однозначно війна вплинула і ми цей вплив будемо споживати ще впродовж довшого часу», – розповідає Роман Коляда.
Частина природи музиканта навіть в окопі грати на сопілці
За його словами, війна вплинула на українських митців по різному, когось вона змусила замовкнути та піти захищати країну зі зброєю в руках.
«Я знаю таких людей, які намагались в перші дні щось пограти, поімпровізувати. Можливо навіть встигли записати один, другий трек. До мене в ефір особисто на Українське радіо виходив Фома, який казав, що «От зараз я заїду на студію спробую щось пограти». «Козак систем» ще встигли презентувати свіжий трек с першими днями війни. Але, вже буквально в наступні дні ми бачили їх переважно з автоматами в руках, в бронежилетах в територіальній обороні. Хоча і почасти, все одно, з якимось волонтерськими концертами вони виступають для близького оточення бійців. Тому що це частина природи музиканта, він навіть в окопі буде грати на сопілці, як це робить Мишко Адамчак, або Фома з гітарою десь де він є», – каже ведучий Українського радіо.
Світ зазвучав українською
Українська музика під час війни стала популярною в усьому світі відомі гурти та виконавці світового рівня переспівали українські пісні і підтримали нас під час війни.
«Найкращий приклад виконання Хливнюком «Ой у лузі червона калина» на Софійській площі у Києві. Він спричинив сорокаденним, чи скільки там, відео записаним в дуже слушний момент і дуже майстерно, по артистичному драйвово і безпомильно в кожній ноті і в кожному жесті, цілу хвилю наслідувань і резонансів. Це починаючи від того маленького «пацанчика» Леонардо, руденького, якого ви напевно бачили в телемарафоні. Який з якоюсь паличкою маленькою замість гітари навіть жести копіює Андрія. Закінчуючи переспівами, ну і наші зірочки, яким не дуже була властива громадянська лірика, тепер всі, як зайчики на 1+1 співають хором з Хливнюком. Купа світових музикантів роблять ремікси і на Хливнюка і на того ж таки Адамчака з його сопілковим козацьким маршем. Ну і як «апофігєй апофігоза» звісно ж Pink Floyd », – говорить пан Роман.
«ЯК ВЛУЧНО, ЕМОЦІЙНО І АБСОЛЮТНО ЗРОЗУМІЛО ДЛЯ МЕНЕ НАПИСАВ НА ФБ У СЕБЕ ФОЗІ, З ТНМК «PINK УЩИПНІТЬ МЕНЕ FLOYD СПІВАЮТЬ З УКРАЇНСЬКИМ МУЗИКАНТОМ ГІМН СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ». АЛЕ ЦЕ ТІЛЬКИ ВЕРХІВКА АЙСБЕРГА»
Війна стала стимулом для написання і переосмислення для українських виконавців та гуртів
Процеси які відбуваються в українському музичному просторі нікого не залишили осторонь. За словами Коляди, навіть ті музиканти, які відверто і емоційно продукувати якісні твори не змогли, випустили переосмисленні пісні, щоб записати бодай щось, бо мовчати не комільфо. Відмічає також радіоведучі і певну кількість графоманії на цьому тлі, але зазначає що такі процеси без неї не можливі.
«Мистецтвознавців ми з вами включимо після війни. А поки будь-яка рефлексія, якою безумовно є поетична музична творчість, все це дуже потрібно, все це дуже важливо. Тому що це дозволяє, без перебільшення мільйонам людей, пережити весь це жах, який відбувається з ними особисто з їх близькими, з їх країною, з їх суспільством, ба більше — з цілим світом. Тому що нема напевно вже жодної країни де б не чули про Україну, де б не бачили цих жахів, де б якимось чином на це не відрефлексували. А тепер хвильку, ми живемо тут в епіцентрі, через це музиканти звісно на це все реагують і правильно роблять», – ділиться своїм баченням мистецтвознавець.
Всі ми станемо менш гламурними ніж були до війни
За словами пана Романа, війна призвела до переосмислення цінностей, коли дуже багато речей стануть не важливими.
«Як це буде в майбутньому важко уявити. Тому що оця травма, що під час війни не можна веселитися, вона впливає і на музикантів теж. Хоча на справді веселитися треба, проживати життя, стверджувати життя, переживати позитивні емоції дуже треба. Втім, мені здається, ця травма, поки що на музикантів значною мірою впливає. І ми потім всі вшкваримо гопака, коли ху*ло здохне, наприклад, або ще одну москву утопимо. Все це обов’язково буде. І щось згодом буде відчуватись менш вартісним, ніж відчувалось до того. Мені здається, що всі ми станемо менш гламурними ніж були. Знаєте, це зараз дуже відчувається, коли важливо не як вилизаний якісно зведений трек, а те на скільки щиро ти його заспівав. І пісня про «Байрактар», записана на колінці в домашній студії, вона стає миттєво хітом, а якась дуже якісно зведена ні», – підсумовує музикант Роман Коляда.
На останок, ось така добірка українських пісень війни, від Youtube каналу «Музвар» насолоджуйтесь.