Велес Доценко: Чого не вистачає у совка. Очима західної професури.

28 Лютого, 2023  


Іноземні професори оцінили навички комунікації постсовіцьких студентів (і людей). Розглянемо за пунктами. Чи впізнаємо себе?
1️⃣ Замість аргументів - ❗️суб'єктивне судження "я так думаю"
У реакції на текст студенти виявились схильні підміняти аргументацію суб'єктивними судженнями.
«це погано» або «це хорошо» чуємо замість спробувати оцінити, наскільки логічно та аргументовано автор представляє свою позицію.
🏅Отже, совок реагує повним одобрямсом👍 або суцільним НІ👎 або тишею😶.
2️⃣ Замість прийняття та розрізнення багатьох позицій -❗️догма і "каша" в голові.
Інформацію студенти сприймають як догму і не вміють розрізняти в тексті позицію автора та погляди тих, кого він цитує або з ким полемізує, тобто усе разом змішують в єдине ціле.
🏅Совок тримається за одну єдино правильну догму. Совок намагається розмити тему та зробити в голові кашу, тим самим "спригує" з відповідальності, заплутується і вганяє себе в стопор.
3️⃣ Замість конструктивної критики -❗️нігілізм/заперечення.
Часто критичне мислення підмінюється у наших студентів скептицизмом щодо всього і вся.
🏅Совок не цікавиться тобою, тому він не буде розглядати вашу тему, задавати уточнюючі питання, не буде шукати додаткових аргументів. Совку простіше агресивно неаргументовано заперечити почуте.
4️⃣ Замість аргументованого відгуку - ❗️страх помилитися і мовчанка.
Совок (совкостудент) боїться помилятися, сказати вголос щось, можливо, невірне, неточне, а також не наважується ставити запитання, якщо щось неясно, незрозуміло. При цьому йому украй важливе схвалення авторитета (викладача).
«Студенти вважають, що роль викладача зводиться до читання лекцій та ставлення питань, а завдання учнів — відповідати на запитання, якщо вони можуть (якщо не можуть мовчати)»,— зауважують професори.
🏅Совок часто мовчить, бо боїться зробити помилку. Совок вважає, що він не має права помилитися, бо подумають, що дурний.
5️⃣ Замість змінити точку зору -❗️переживання горя поразки.
Совок нездатний почути думку, протилежну своїй. Совок не здатний уявити себе своїм опонентом, навіть у ігровій ситуації.
Більше того, діє установка: визнання, що змінив свою точку зору, схоже на поразку. Іноземні гості дійшли переконання, що наші студенти не здатні включатися у вільну дискусію та вважають за краще бути пасивними слухачами.
🏅Совок не здатен моделювати сценарії, адже не може мислити символи окремо від речей. Совок має єдино вірну думку-догму з приводу теми, тому визнання її хибною забирає в нього єдиний зв'язок з дійсністю, дезорієнтує. Щоб не наражати себе на ціннісну/світоглядну дезорієнтацію, совок мовчить і не бере участі в обговоренні. Совок тільки вступив у дискусію - зразу потєряшка.
6️⃣ Замість гри з текстом - ❗️нетворче конспектування.
Особливо відзначили іноземці, що студенти у нас «нетворчі»: головним чином конспектують, не ведуть паралельно нотаток, де б фіксували свої враження, думки, ідеї від почутого, а по-хорошому їх можна використовувати при підготовці письмових робіт і проектів.
🏅Совок не цікавиться тим, що напроти. Совок відторгає нову інформацію. Совок хоче повторювати вже відому інформацію.
7️⃣ Замість приймати відгук -❗️образа за критику.
Разом з цим совіцькі студенти не вміють приймати зворотний зв'язок від викладача. Довгий відгук на письмову роботу наші учні свідомо вважають критичним. На думку совка, вдала робота не потребує коментарів викладача: навіщо, якщо все добре?!
🏅Совок сприймає конструктивну критику як деструктивну, як особисту образу. Совок вступає у конфлікт несприйняття співрозмовника замість розглядати та покращувати обговорюване.
8️⃣ Замість діалогу, конструктивної критики - ❗️усамітнення.
Вітчизняні студенти не бажають такі явища, як консультації та есе. Так, індивідуальні зустрічі з викладачем сприймаються як власна нездатність самостійно справлятися із завданнями, а під час бесіди студенти не вміють відрізнити та тим більше приймати конструктивну критику.
🏅Совок не сприймає конструктивної критики і сам не може конструктивно критикувати - тобто совок не здатен проговорювати покращення речей, не здатен створювати додану вартість. Совок критикує деструктивно (скандалить) на повне знищення опонента, що очікує і від інших стосовно себе. Саме тому совок переважно не критикує, а мовчить, щоб уникнути скандалу.
9️⃣ Замість дослідження - ❗️простий переказ.
Сreative writing (есе) постсовіцькі студенти підміняють простим переказом прочитаного.
🏅Совок не вміє сам дати раду новому: визначити актуальність, сформулювати тему, поставити цілі, розробити план, зважитися діяти, тому совок чекає на завдання від вождя/лідера/голови колгоспу/директора.
🔟 Замість виправити своє - ❗️здати недоопрацьоване, невилюблене.
Інша особливість — нездатність працювати від чернетки до чернетки, редагувати свій текст: що написав, те й здав.
🏅Совок відсутній в своїх вчинках, творах, а часом і ненавидить те, що робить, тому робить все неякісно. Замість визнати свої помилки, совок прагне втікти від мук совісті, від вини за неякісну роботу. Совок намагається забути своє життя, наповнене петлянням та браком - "замньом для ясності".
✳️Слабкості студентів, які, на думку зарубіжних професорів, вимагають виправлення насамперед,— це «недостатні знання в галузі базових правил логічної аргументації» та «проблеми з постановкою питань та участю в дискусії». Формулюючи простіше: закордонна професура була налаштована на діалог із учнями, але у відповідь їм — тиша...
✳️Зрозуміло, у витоках проблем вони не розбиралися і налаштовані працювати з тими, кого піднесла їм російська/совіцька школа, що транслює «монологічну систему передачі знань», що готує в життя не вільнодумців, а успішно здали екзамени.
За Арестовичем, усі ці штуки укладаються у три види проблем.
1️⃣Віра в те, що є одна єдина істинно правильна думка, правильна відповідь на всі питання.
2️⃣Люди не розрізняють соціальний авторитет і особистий. Людина м.б. нікчемою, але на посаді - його будуть слухати, намагатися вгадувати його думку, відповіді і т.д..
Людина м.б. генієм всіх часів і народів, але не на посаді. І до нього не будуть прислухатися. Слухати будуть, але впливу в нього не буде ніякого. Це ознака примітивних тоталітарних суспільств.
3️⃣Прирівнювання критики до соціального покарання. Тому блокується активність. Люди не хочуть виступати, задавати питання, коментувати і т.д.
Ми всі хворіємо совком. У нас це повторюється раз за разом...(за ж. «Огоньок», липень 2019)
#задачі_фазового_переходу
#совок
#шлюб
#емоційна_зрада

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram