Вельмишановному пану Денису Шмигалю
Прем’єр-міністру України
Кабінет Міністрів України
вул. Грушевського, 12/2
01008, м. Київ, Україна
Копія:
Вельмишановному пану Олексію Данілову
Секретару Ради національної безпеки і оборони України
вул. Петра Болбочана, 8
01601, м. Київ, Україна
Вельмишановний пане Прем’єр-міністре України!
Відкритий лист до Прем’єр-міністра України у справі множинного громадянства
Указом Президента України Володимира Зеленського від 4 березня 2021 року № 85/2021 затверджено рішення Ради національної безпеки і оборони від 26 лютого 2021 року «Про невідкладні заходи щодо протидії загрозам національній безпеці у сфері громадянства».
В рамках цього рішення планується розпочати міждержавний діалог щодо укладення двосторонніх угод із заінтересованими державами (очевидно крім таких, які визнані Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом) відносно можливостей запровадження множинного громадянства, що є вповні зрозуміло.
Однак, у цьому рішенні передбачається заборона громадянам України, які також мають громадянство іноземної держави, претендувати на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в Україні.
Громадська організація «Україна-2050» вважає, що тут потрібно зробити важливий виняток для української діаспори, яка проживає в іноземних країнах, але є передусім українською, а не тільки іноземною.
Слід також врахувати при врегулюванні питань щодо множинного громадянства значний внесок і допомогу української діаспори у державному будівництві України та раніше оголошену Президентом України Володимиром Зеленським державну програму «Повертайся і залишайся» з метою стимулювати повернення із-за кордону українців та активне включення їх у подальший розвиток української держави.
Громадська організація «Україна-2050» нагадує, що за оцінками Світового банку, українцями, які живуть за межами України, перераховано до фінансової системи України за 6 років від 2015 до 2020 року понад 74 мільярдів доларів США. Для порівняння за тих самих 6 років Міжнародний валютний фонд надав Україні кредитів на 12 мільярдів доларів США. Лише у критичному 2020 році – році пандемії коронавірусу, від українців із-за кордону до фінансової системи України було перераховано майже 14 мільярдів доларів США. За той самий час, Міжнародний валютний фонд надав Україні кредитів на 2,1 мільярда доларів США.
Окрім цього, українська діаспора, на чолі зі Світовим Конґресом Українців, допомагала українському народу в Україні, співпрацюючи з нашими Церквами, владними структурами України та держав свого проживання і громадянським суспільством, зосереджуючи свої зусилля на таких основних напрямках: (1) зміцнення міжнародної коаліції на підтримку України в захисті її територіальної цілісності від гібридної агресії Російської Федерації супроти України; (2) протидія російській дезінформації та поширення правдивої інформації про Україну; (3) надання Україні економічної, технічної і гуманітарної допомоги для подолання наслідків російської військової агресії; (4) підтримка євроінтеграційних прагнень України, включно з підписанням, ратифікацією та виконанням Угоди про асоціацію між ЄС і Україною та запровадженням для України безвізового режиму до Шенгенської зони; (5) надання Томосу про автокефалію Православної Церкви України; (6) визнання Голодомору геноцидом українського народу; та (7) спостереження за чесністю та справедливістю президентських і парламентських виборів в Україні.
Враховуючи вищезазначене, Громадська організація «Україна-2050» пропонує владним структурам України ввести законодавчі норми, які б дозволяли особам із української діаспори, без відмови від іноземного громадянства держав, з якими Україна підтримує дружні дипломатичні стосунки:
1) набувати чи зберегти українське громадянство;
2) з таким множинним громадянством вступати: А) при умові постійнoго проживання в Україні, на державну службу України (окрім військових установ і відомств з національної безпеки) та обиратися до Верховної Ради України і органів місцевого самоврядування в Україні; та Б) на дипломатичну службу України.
Громадська організація «Україна-2050» заявляє про свою готовність співпрацювати з Кабінетом Міністрів України для вирішення актуальних питань щодо множинного громадянства та використання потенціалу української діаспори у зміцненні української державності.
У разі будь-яких запитань щодо координації можливої співпраці просимо звертатися до представника організації в Україні – Виконавчого директора ГО «Україна-2050» Мирона Найди (ел. адреса: mnayda@ukraine-2050.org / Тел. WhatsApp : +380 67 671 55 05).
З повагою
Евген Чолій
Президент Громадської організації «Україна-2050»
Президент Світового Конґресу Українців (2008-2018 рр.)
Мирон Найда
Виконавчий директор Громадської організації «Україна-2050»
Громадська організація (ГО) «Україна-2050» є неприбутковою організацією, заснованою, щоб сприяти втіленню в життя за час одного покоління – до 2050 року – стратегії сталого розвитку України, як повністю незалежної, територіально цілісної, демократичної, реформованої та економічно конкурентоспроможної Європейської держави.