25 років Конституції України: історія і виклики сучасності
Символічно що в день Конституції України, Головою Конгресу українців Естонії Вірою Коник, та посольством України в Естонії було запрошено до круглого столу істориків, політологів , дипломатів, журналістів та громадян України незалежно в якій країні вони зараз перебувають, щоб у конструктивній розмові відзначити свято.
До круглого столу долучились: (аудіозвіт послухайте на радіо «Українська хвиля з Європи»
Віктор Таран - історик, політичний експерт
Леонід Третяк - Перший секретар Посольства України в Естонії
Віктор Трегубов - співзасновник партії "Демократична сокира"
Віра Коник – Голова Конгресу українців Естонії, Віце президент СКУ
Петро Олар – журналіст акредитований в Литві, кінорежисер
Артем Дудченко - модератор
Запитання та коментарі до учасників круглого столу мали українські активісти з Естонії та їх друзі з України – зокрема Євген Цибуленко ,
Денис Дмитренко, Тетяна Івушкіна, Роман Сущенко, Андрій Витвицький, Катя Микулик.
У виступах на круглому столі в режимі ЗОМ, лунали різні думки, показані історичні кадри прийняття Конституції України та прозвучали думки експертів, щодо викликів сучасності. Присутні мали змогу ще раз прочитати виступи з нагоди Дня Конституції УКРАЇНИ у вибраних цитатах Президента України Володимира Зеленського в 2020 році та перед депутатами 28 червня 2021 року у Верховній Раді України:
2020 рік:
«А можливо, все простіше? Можливо, наша Конституція – це джерело відповідей? Відповідей, яких іноді потребує кожен з нас. Чи правильно ми живемо? Як країна і як суспільство. Чи достатньо робимо для того, щоб носити звання відповідального громадянина? …
Відповідно до першої статті нашої Конституції, Україна є суверенна, незалежна, демократична, соціальна й правова держава.
Я думаю, тут не вистачає ще одного твердження.
Україна – неймовірно красива та чарівна.
І зовсім не обов’язково, щоб це було записано в Конституції. Достатньо, щоб це було викарбувано в нашому серці.
І коли кожен з нас нарешті зрозуміє, що найкраща країна – саме та, де ми народилися, тоді кожен з нас усіма своїми справами та словами буде її берегти.
Що для мене берегти Україну?
Відповідь проста – це берегти кожного українця.
І саме конституційні права громадянина є підказкою, як це робити.
Ми маємо навчитись поважати права одне одного.
Розуміти, що коло твоїх прав не може посягати на права іншої людини.
Поважати закон, а не змагатися у кмітливості, як можна його обійти.
Давайте пам’ятати про це кожного разу, коли ми заходимо в метро без маски, вмикаємо вночі музику, підпалюємо траву, рубаємо власний ліс чи їдемо перевантаженою фурою.
А особливо – пам’ятати в моменти, коли готові розірвати, віртуально чи реально, будь-кого, хто має іншу, ніж у тебе, думку.
З поваги до Конституції починається громадянське суспільство.
З поваги до прав кожного починається країна, яку поважає кожен.
І особливо сьогодні, не лише в День Конституції, а й у День молоді, ми повинні пообіцяти собі, що передамо наступному поколінню нову країну.
Країну не агресії та ненависті, а взаємної поваги, свободи та рівності.
Давайте бути громадянами кожного дня, а не лише 28 червня.
Бережімо себе!
Бережімо людей навколо нас!
Бережімо Україну!
З Днем Конституції!»
2021 рік: - «Наостанок хочу звернутись до народних депутатів, до урядовців та всіх інших поважних держаних службовців, незалежно від рангу й статусу.
Після перших слів трьох статей нашої Конституції, про які ви вже чули, наступні статті Основного закону починаються такими словами, як «держава», «земля», «суспільне життя», «права і свободи», «громадяни», «діти», «екологічна безпека», «правовий порядок», «захист Вітчизни», «державна мова» і «символи», «право голосу», «народне волевиявлення».
І дуже далеко після них, майже в кінці, вперше згадуються слова «Президент України», «народні депутати» і «Кабінет Міністрів». Конституція чітко визначила пріоритети. Все те, що набагато вище нас, наших інтересів та амбіцій. Все те, що ми маємо захищати й забезпечувати. Все те, чому й кому ми маємо служити. Більшість я сьогодні назвав. Можливо, ви запам’ятали не всі. Та головне – запам’ятати три. «Україна». «Суверенітет». «Людина».
Зі святом всіх нас! З Днем Конституції України!
Слава Україні
підготував Петро Олар