45 років тому знайшли скіфську Пектораль

10 Травня, 2021


Моя фантазія виявилася надто убогою, щоб уявити собі щось подібне", - писав у своїй книзі "Товста Могила" археолог Борис Мозолевський. 21 червня 1971 року, о 14:30, у гробниці царя скіфів знайшов золоту пектораль – нагрудну прикрасу.

Розкопав 8,5-метровий курган Товста могила біля міста Покров (колишній Орджокінідзе – Gazeta.ua), Дніпропетровська область.

Сьогодні, пектораль з Товстої могили називають найціннішою знахідкою 20 століття. Це нагрудна прикраса, яку носили знатні скіфи. Її вага - 1150 грам, діаметр - 30,6 см, виконана з золота 958 проби.

Курган Товста могила має 60 метрів у діаметрі. Знаходиться на території Орджонікідзевського гірничорудного комбінату де добувають марганець. Курган мають зрити та на його місці відкрити кар'єр. Директор підприємства Григорій Середа вирішує спершу дослідити його. Керувати експедицією запрошує позаштатного співробітника Інститут археології Бориса Мозолевського.

"Два тижні підряд я прокидався о 5.30 і по 16 годин щоденно, без відпочинку і вихідних, до болю в очах вдивлявся в землю, намагаючись прочитати кожну її грудку, чистив і заміряв, знову все кидав і бігав від скрепера до скрепера, хапався за лопату, креслив і описував", - пише Борис Миколайович у своїй книзі.

Мозолевському у розкопках допомагають гірники з комбінату. Директор підприємства постійно приїжджає та стежить за роботою. Шахтарі спершу прокопують центральну частину кургану. Знімають дев'ять метрів ґрунту, та закопуються на п'ять метрів у глибину. Натикаються на поховальну камеру царя.

Техніка, яка розривала курган з східного боку, починає провалюватись під землю.

"Насип на східній половині кургану раптом почав провалюватися під механізмами. Що провалювалося і над чим провалювалося, зрозуміти важко. Надворі ж була вже ніч. Коли через кілька днів ми вийшли на стародавню поверхню, з'ясувалося, що насип просідав над п'ятьма невеликими могилами, заповнюючи в них порожнини, які збереглися до цього часу", - нотує у щоденнику Борис Мозолевський.

З цієї сторони археологи розкопують гробницю царівни та дитини. До них грабіжники не добрались. В середині знаходять близько 600 золотих виробів. Серед них перстні, гривну (нагрудна прикраса- Gazeta.ua), застібки та кубки. Поруч поховання воїна, конюха та служниці.

Пектораль знаходять в дромосі — це прохід до головної камери поховання від царя до цариці. Його від часу засипало землею, певно це і врятувало її від грабіжників. Поруч меч і нагайка.

Знайдена пектораль має три яруси зображень. З'єднані між собою скрученими ланцюжками золотих порожніх трубочок. На кінцях — литі голови левів, що тримають у пащах кільця для шнурка. На нижньому ярусі зображені сцени двобою фантастичних тварин.

За одними даними її виготовили в Греції на замовлення скіфського царя. Інша версія — це робота місцевих умільців.

Борис Мозолевський знахідку везе до Києва. За неї отримує роботу молодшого співробітника в Інституті археології з окладом у 400 рублів в місяць. Дають трикімнатну квартиру в Києві та можливість далі розкопувати кургани. Їх він встигне розкрити ще дев'ять. З 1980 року очолює сектор скіфської археології Інституту. Вмирає у 1993 році у Києві, похований на Байковому кладовищі.

Автор: Андрій Жигайло, Ельдар Сарахман

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram