"Батько" італійського детективного роману родом із Києва

28 Жовтня, 2021

"Батько" італійського детективного роману родом із Києва

Про роковини з дня відходу за межу вічності в Мілані українця Володимир Джорджо Щербаненка написала Людмила Матвєєва на сторінці Diaspora.ua "Українська діаспора: історія та культура". .
Сьогодні день пам'яті відомого італійського письменника ВОЛОДИМИРА ДЖОРДЖО ЩЕРБАНЕНКА (28 липня 1911, Київ - 27 жовтня 1969, Мілан, Італія) - романіста, який започаткував жанр кримінального роману в італійській літературі.
Він був сином українського офіцера, професора латинської та грецької мов, інтелігента з родини українських землевласників. Саме зацікавлення світовою культурною спадщиною спонукало Валер'яна відвідати Рим, де він познайомився з Ледою Джуліві, своєю дружиною та матір'ю Володимира.
Володимир Щербаненко мало пам'ятав батька, бо той загинув від рук більшовиків у вирі революції та війни в Києві. Він же з матір'ю тоді був у Римі. Згодом дружина з десятирічним сином приїхала до Києва у пошуках чоловіка чи якоїсь інформації про нього, але марно.
Повернувшись до Італії, вдова з сином спочатку жили в Римі, потім у Мілані. Джорджо, а саме так став називати себе Володимир в Італії, через тяжку хворобу матері залишив навчання, щоб заробляти на їжу та лікування матері. Був він і різноробом, і вантажником, і рекламним агентом. Найбільшим же його інтересом в цей час стають книги, поетичні вечори, зустрічі літераторів, які він відвідує.
Доленосною для нього стала зустріч з відомим письменником і кіносценаристом Чезаре Дзаваттіні, результатом якої згодом стало перетворення нікому невідомого коректора на одного з найпопулярніших італійських романістів, метра популярного детективного жанру.
Романи та збірки його оповідань знайшли від початку відгук в масового читача, насамперед, у жіночої аудиторії. Він був надзвичайно плідним автором - щороку на полицях книгарень з'явилася його нові книги: "Зелені річка", "Йоганна -донька лісу", "Печера філософів", "Зустріч у Трієсті", " Весільна подорож" та ін.
Вроджена спостережливість, оригінальний літературний талант, сприйняття дійсності "оголеними нервами", логічне мислення, зрештою багатий життєвий досвід і дар оповідача вивели його на стежки пригодницької, детективної літератури. Успіху романів письменника сприяло глибоке знання Мілану - північної індустріальної столиці Італії, в житті якого переплелися безліч сучасних проблем міста-монстра: підпільний бізнес, мафіозні угруповання, злочинність.
"Щербаненко блискуче спростував твердження, що італійським письменникам не до снаги створити детективний роман, дія якого б відбувалась в Італії , а героями були б італійці " - писала про нього популярна газета "Stampa".
Особливу популярність здобули його романи "Приватна Венера" , "В тенетах зради", "Юні бузувіри", " Міланці вбивають по суботах", "Пісок поглинає сліди".
У його творах постав привабливий образ - детектив Дука Ламберті. Це не примітивний сержант поліції, а слідчий -інтелігент з високими професійними якостями.
В 1966 році Володимир -Джорджіо Щербаненко був удостоєний престижної премії SIMENON.
Джорджо Щербаненко помер у 1969 р. в 58-річному віці. Та з раптовою смертю майстра детективу з європейської літератури не зник образ слідчого-інтелектуала, народжений ним. Він живе у творчості його послідовників .
Творча спадщина уродженця Києва Джорджо Щербаненка становить понад 60 романів, кілька тисяч оповідань, низку кіносценаріїв, безліч статтей, репортажів та рецензій
У 1993 році була започаткована премія імені Джорджо Щербаненка, яка щороку вручається автору найкращого детективного роману італійською мовою.
Джерело: ©️ Diaspora.ua

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram