Без українця Любомира Романківа не існувало б Apple

21 Травня, 2021

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php height=476&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fradiosvoboda.org%2Fvideos%2F3733146253450391%2F&show_text=false&width=380" width="380" height="476" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

17 квітня виповнилось 90 років винахіднику українського походження Любомиру Романківу. Саме завдяки уродженцю Жовкви, що на Львівщині,  стала можливою поява жорстких дисків та персональних комп’ютерів. Романків один із десяти винахідників, які введені до Зали Слави США.

1944 року сім’я Романків виїхала зі Львівщини  до Мюнхена, а  згодом переїхала до Канади, де Любомир  у 26 років закінчив знаменитий Університет Альберти, потім магістратуру, ставши доктором наук у галузі металургії та матеріалознавства в найкращому технічному навчальному закладі США − Массачусетському технологічному інституті.Значна частина його професійної діяльності пов’язана з вивченням магнітних матеріалів, рефлективними дисплеями та процесами міднення. Працюючи з 1962 року й донині на провідну корпорацію з виробництва комп’ютерів  − знамениту IBM, отримав 13 нагород за видатні винаходи та внесок від IBM і 25 нагород за винаходи та досягнення.

Вмикаючи комп’ютер, ми навіть не здогадуємося, що активуємо одразу сім патентів Любомира Романківа. «Коли вдарите перший раз по клавіші, і на екрані з’являється образ − це теж мої винаходи − магнітні голівки, які роблять запис на диску. Ці голівки, які я розробив, тонші за людську волосину. Коли натискаєте на літери − це теж моя робота», − саме так автор і співавтор 67 патентів описує частинку того, чого йому вдалося досягти в галузі розробок елементів обчислювальної техніки.

Дехто з американських журналістів стверджує, що в Романківа немає власного комп’ютера вдома: буцімто машина забрала б увесь вільний час. Але багаторічна наукова діяльність та робота в ІВМ привели його до Зали національної слави США, де портрет українця Любомира Романківа висить поряд із іншими винахідниками, зокрема Стівом Джобсом. Щоправда, порівнянням з останнім трохи незадоволені колеги Романківа. Мовляв, якби не пан Любомир, у Стіва не було б шансів стати відомим Джобсом.

Винахідники дослідницького центру IBM переконані, що, розробивши революційну технологію, Романків фактично започаткував еру персональних комп’ютерів і без його винаходу, наприклад, компанії Apple не існувало б.

Ось як про це пише сам Любомир Романків: «Apple була започаткована в той спосіб, що Стів Возняк купив у нас ці диски і, як він оповідає в одному своєму дописі, в своєму гаражі  збудував перший персональний комп’ютер. І тоді зацікавився тим Джобс, який в дійсності ці технології не дуже знав, але він був добрий менеджер і зачав тоді будувати ту компанію Apple».

 

Незважаючи на те, що він вважається одним із найкращих винахідників у США, має десятки патентів, але мільйонером винахідник не став. Не гроші, а внесок у науку були й лишаються для нього пріоритетом.

Поряд із науковою та винахідницькою діяльністю Любомир Романків завжди приділяв багато уваги участі в житті української громади. Він – член президії Світового конгресу українців, голова Комітету Української Молоді при СКУ, був організатором і головою студентських товариств у Едмонтоні та Бостоні, засновник і керівник української радіопрограми в Едмонтоні, засновник курсів української культури в Мерсі-коледжі (Нью-Йорк).

Крім того, Романків – один із активних діячів та керівників Пласту. Його членом він став у 1946 році в  Німеччині. І відтоді пройшов шлях від виховника та організатора станиці в Едмонтоні до голови ГПР. Саме він наприкінці 1980-х – початку 1990-х років ініціював початок переговорів із Скаутовим бюро в Женеві про прийняття Пласту до Світового Скаутингу. А також допомагав розбудовувати Пласт в Україні на початку 1990-х років.

22 серпня минулого року  за вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України, розвиток міждержавного співробітництва, плідну громадську діяльність Указом Президента України Любомира Романківа було нагороджено орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.

Джерело: https://armyinform.com.ua/2021/04/bez-ukrayinczya-lyubomyra-romankiva-ne-isnuvalo-b-apple/

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram