"Боржава": замальовки з натури

17 Квітня, 2021  

Чому людину завжди тягне до незвіданих країв? Мабуть тому, що на рівні підсвідомості ми хочемо порівняти свою рідну домівку, свій спосіб життя з іншими народами та краями. Це своєрідний спосіб набратися досвіду. Якщо там краще - корисного.  В будь-якому випадку, нова поїздка - це відкриття чогось нового. А ще емоційне і фізичне насичення, особливо коли йдеться про відпочинок у Карпатах.

П'ять молодих мінеральних вод примусять працювати і шлунок, і спину

Дійсно. Люди їдуть звідусіль що до санаторію "Боржава" Іршавського району, що до "Теплиці" Виноградіського  Вабить їх цілющі води п'яти джерел: Кушницька № 12, Кушницька № 876, Боржавська, Олегівська та термальна "Теплиця". А спілкування із відпочивальниками приборкало усякі сумніви: люди без користі для здоров'я не поїдуть в таку далечінь.

 Киянка Лілія, що приїхала вперше до "Боржави" з чоловіком, розповіла:

- Ми кожного року відпочивали виключно в Угорщині або в Словаччині, оскільки у чоловіка дуже складна форма діабету, а у мене - проблеми зі спиною та кінцівками (складно ходити). Економили протягом року, а все ж їздили за кордон, щоб мати сили підтримувати форму для життя і роботи. Цього разу ризикнули і придбали путівки до "Боржави". Вірите? Просто відродилися. Протягом лікувального курсу у чоловіка знизився рівень цукру, відповідно зменшена доза інсуліну. Я почала рівно ходити та й шлунок запрацював, як годинник. Думаю, що це завдяки цілющості вод, оскільки свердловини молоді і не вичерпані на відміну від уже розкручених курортів.  Кожний з нас споживає свій тип води, свої процедури, призначені лікарем. А у вартості відпочинку і оздоровлення ми виграли втричі в порівнянні із європейськими курортами, адже тут в ціну путівки включено все: і базовий курс лікування, і бальнеологічні процедури, і харчування на відміну від зарубіжжя.

Сюди їдуть люди з дітьми, відпочивальники похилого віку, бачила і багато молоді. Одна жінка з Краматорська розповіла, що останнім часом живе в Цюриху (там працює її дочка), а щорічно їде за позитивними емоціями до "Теплиці" або "Боржави". І пояснила чому:

- Перш за все, за людяністю і теплими стосунками між людьми. Тут відпочиває душа завдяки гостинності,  намаганням кожного робітника зробити перебування якомога приємнішим.  Для мене це вирішальний фактор, оскільки за кордоном ти постійно відчуваєш голод на людяність - все за протоколом і не більше. Ну а гори, ліси, чисте повітря, мінеральні води - це той природний фактор, який окрилює. А додайте ще комфорт проживання, басейн, процедури на всяк смак, то зрозумієте, чому я повертаюся сюди щоразу. А звідси їдучи, почуваюся зовсім молодою і щасливою. Останнім часом взагалі задумалася, чи не придбати мені житло поблизу. Хай діти до мене в гості їздять.

Особлива прикмета: атмосфера гостинності і  вишколеність персоналу

Жодного разу не зустріла людину, яка б тобі не посміхнулася і не побажала чогось доброго. Крім того, господарі попіклувалися, щоб гармонійно поєднати лікування і відпочинок. Перша половина дня - басейн, десятки лікувальних процедур, які дійсно здатні поставити на ноги дуже слабкого, а друга - екскурсії, прогулянки гірськими стежками, навчання виїздці на конях (це окрема гордість боржавчан), риболовля на форелевому господарстві. І це на тлі безкінечних гірських уквітчаних схилів, чистого повітря, отар овечок, що навіюють дзвіночками приємні емоції... А надвечір і винотерапія (це такий спосіб психологічного розвантаження, коли збирається група людей і за склянкою вина, розведеного наполовину з водою, діляться приємними спогадами власного життя або проблемами, які спільно намагаються розв'язати), і вечори караоке, і майстер-класи з приготування місцевих страв, і інсценування гуцульського весілля за участі відпочиваючих з піснями, танцями, переодяганнями і навіть напівсерйозно- напівжартома  реєстрацією шлюбу.  Не захочеш, а усміхнешся і порадієш життю.

Ще кидається у вічі чистота і сучасність оформлення як приміщень самого санаторію, так і його території. Я обійшла всі закутки: гуляла горами, насолоджувалася лісом, що прокидається від зимового сну, пила воду із гірських джерел... Ніде навколо санаторію не бачила завалів сміття, викинутих обабіч стежок поліетиленів...

У кого болить душа за свій край, не кине пляшку "під ноги гостю"

Я не скажу, що на Закарпатті все ідеально. По-перше, практично нема доріг, а лише їх нагадування. І не дивлячись на постійне розхитування під час їзди, кидаються у вічі забруднені береги річок. Так і хочеться засукати рукава та познімати з прибережної рослинності кульки та пляшки, які стирчать як докора людям за їх безсердечність у ставленні до природи.  Місцеві це пояснюють повенями, коли піднімається вода, заливає обійстя, а потім, повертаючись у природне русло, наповнюється продуктами науково-технічного прогресу: плівками, целофанами і поліетиленами. Гуцул Василь, місцевий фермер, власник отари з 150 овець і кіз, розповів мені, що і раніше були паводки, але в господарствах, де все робилося із природної сировини, воді не було чим забруднитися. А зараз... І махнув рукою... Каже, що попрацював і охоронником, і будівельником, а зараз: "Йду з отарою на полонину на пів року і там наодинці з природою живу. Там завжди чисто і спокійно. Лише вівці, важка праця і гори..."

Але присутність людського фактору - це не лише негатив. Там, де господарює людина, де її успіх і життя залежить від того, чи захочуть сьогоднішні гості повернутися завтра, всюди блиск, чистота, охайність.

Людське визнання - от найвищий статус курорту

Саме такі відчуття виникають, коли потрапляєш на територію санаторію "Боржава". Люди, зацікавлені у процвітанні свого краю підняли з руїн забутий з радянських часів санаторій і завдяки розумно вкладеним інвестиціям, розумному менеджменту і працьовитому колективу відродили ще одну перлину Карпат. Зверніть увагу, і санаторій "Боржава", і санаторій "Теплиця" - це колишні відомчі оздоровчі заклади, які  зазнали і підйом радянських часів, і занепад,  і навіть  руйнацію. Коли здавалося, що вороття нема, знайшлися мужні люди, які не побоялися ризикнути і вкласти інвестиції у створення сучасного оздоровчого закладу. Вони розуміли, що тільки комфорт і європейська якість надання послуг можуть підняти до життя напівмертве тіло курорту. Адже у Карпатах є все: природа, повітря, краса, романтика, - що наповнює життя позитивом. А завдання колективу - вдосконалюватися, робити все можливе, щоб людина приїжджала не тільки пити воду чи приймати лікувальні процедури, а й запастися хорошим настроєм на цілий рік.

Саме тому сюди їдуть! Сюди повертаються! Сюди радять завітати своїм друзям!

 

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram