День борщу в Брюсселі: як іноземців вчать готувати українські страви

19 Вересня, 2024  

Брюссель, Бельгія – День українського борщу припадає на другу суботу вересня. Попри те, що свято поки що не має офіційного статусу, українці в різних країнах відзначають його третій рік поспіль. А в столиці Євросоюзу свято перетворили ще й на інструмент культурної дипломатії — іноземців запрошують на тематичні вечорниці та знайомлять з традиціями національної кухні.
З відкритого вікна житлового будинку в центрі Брюсселя долинає сміх, гучні розмови та аромат борщу. На спільній просторій кухні українці та іноземці готують українську національну страву. Так, з нагоди Дня борщу, громадська організація Ukrainian Cultural Space in Brussels відкрила новий сезон вечорниць.

На свято прийшло понад пів сотні гостей — максимум, який може вмістити кухня. Якби не це обмеження, охочих було в рази більше, — каже засновниця організації Інга Якименко. Вона майже щомісяця влаштовує подібні заходи і наголошує: тут не українці варять борщ для іноземців, а іноземці готують разом з українцями — чистять і натирають буряк, ріжуть картоплю кубиками, шинкують капусту.
«Я не можу не варити борщ — це частина нашої культури, це звʼязок з батьківщиною, з Україною. Не можна українців у Брюсселі залишати без борщу. Спільне приготування цієї страви — це про побудову взаємовідносин, про обʼєднання людей. Це сакральне для українців», — каже Інга.

На плиті — три каструлі запашної страви. Господиня розливає борщ по тарілках, та передає гостям: одним смакує традиційний — з мʼясом, спеціально для вегетаріанців — варіація з карпатськими грибами. Їх спеціально до свята передали з України батьки однієї з активісток. Усіх частують канапками з салом, а ще пампушками, щедро змащеними часниковим соусом. Мʼякі хлібинки одна за одною хутко зникають з деко.

Перша порція, каже Інга, — з думкою про тих захисників і захисниць України, які поклали своє життя на війні. Полеглих вшановують хвилиною мовчання. Відтепер це нова традиція на вечорницях.

Половина присутніх на кухні Інги сьогодні — іноземці. Господиня каже, її завдання — залучити якомога більше представників різних націй, щоб популяризувати українську культуру. Є ті, хто відвідує вечорниці постійно, але щоразу багато нових облич. Наприклад, бельгієць П’єр на святкуванні Дня борщу уперше — його запросила дівчина-українка Лідія.

Каже, що приємно вражений атмосферою на святі. На його думку, українці дуже позитивні та дружні, а борщ йому сподобався. «Мені пояснили, що це не зовсім суп, але він мені нагадує ті супи, які готували у Бельгії в давні часи. Зараз у нашій кухні немає нічого подібного, ми майже не використовуємо буряк. Борщ дуже насичений, особливо зі сметаною, і я точно рекомендую цю страву», — ділиться Пʼєр.

Не борщем єдиним
Окрім приготування борщу, гостям запропонували пограти в культурну вікторину, повʼязану з цією стравою. За правильні відповіді учасникам вручали призи. Олександра Кобернік, яка організувала цей квіз, пояснює: це не лише розвага, а й спосіб для іноземців більше довідатися про Україну, цікавість до якої значно зросла після російського вторгнення.

«Коли ми починаємо це досліджувати, випливає дуже багато цікавих речей. Наприклад, святкування Масниці. Це також бельгійська та французька традиції. І коли люди починають це розуміти, вони бачать, що в нас спільний історичний шлях, що ми дійсно належимо до європейської сімʼї», — говорить активістка.

Проєкт Ukrainian Cultural Space in Brussels давно виріс за межі спільної кухні житлового будинку. Він має свій мерч — UNITED BY BORSCHT. Кожен охочий може придбати брендовану футболку, шопер чи фартушок. Громадська організація не лише влаштовує вечорниці, а й веде книжковий клуб, курси української мови для іноземців і створює Музею борщу. Засновниця Інга Якименко збирає експонати і планує наприкінці вересня зробити першу експозицію в Брюсселі.

Автор: Ірина Кошель | Тетяна Цуркану

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram