Україна - це українці
Підтримати
Підтримати

Доля судила жити в слові

30 Липня, 2021

Буковино, Буковино, мій зелений раю!

Я, кохана моя земле, тебе оспіваю

Простим словом, але щирим, чистим, як джерела,

Буковино моя рідна, сумна і весела.

Анна Дущак

Народилась Анна Дущак 15 жовтня 1959 року у селі Тисовець Сторожинецького району Чернівецької області в сім’ї селян. Вчилась у Тисовецькій середній школі. У 1975 році, в 16 років, важко захворіла. Неправильний діагноз та лікування медиків призвели до нерухомості суглобів. З того часу була прикута до ліжка. Велика жіноча мужність, якою був сповнений подвиг Лесі Українки, супроводжує життя поетеси й піснярки з Буковини, нашої сучасності. Розрадою Анни Кирилівни стала поетичнатворчість. Вона була автором збірок поезій і новел. Своє кредо поета і пісняра Анна Дущак висловила в інтерв’ю (Чернівці. -1992. -13 листопада) так: «У мене є пісня, вона тільки моя. Може, вона не така, як пісня солов’я, а якоїсь скромнішої пташки, але це моя пісня». Поезії, присвячені рідному краю, видатним людям, знайомим, близьким і друзям. У них ідеться про важку долю авторки, вона задумується над сенсом людського буття, виступає проти жорстокого ставлення до оточуючого нас середовища і природи. Понад 30 років Ганна Дущак була прикутою до ліжка безжалісною хворобою. Та мужності і витримки Ганни Дущак вистачило б на десяток здорових людей. Її життєлюбство вихлюпувалося у творчість. Вірші поетеси є неповторними, довершеними і наскрізь просякнутими мелодією любові. У 1988 році у Сторожинецькій районній газеті були вперше опубліковані вірші поетеси. У 1990 р. відбувся перший творчий вечір у Чернівцях. За кошти, зібрані на благодійному концерті, було видано її першу книжку поезій - «Дивоквіт любові» (1992). Доробок поетеси – це сім збірок дивовижних за своєю внутрішньою енергетикою віршів та новел, кожна з яких – сповідь зболеного серця. У 2009-му, ювілейному для поетеси році, побачила світ збірка «А день у віч
Понад сотню віршів поетеси покладено на музику. Музику до віршів писали такі композитори: Мар'ян Гаденко, Леонід Затуловський, Ярослав Злонкевич, Ігор Мисько, Микола Сафонов, Віталій Свирид, Кузьма Смаль, Віктор Рурак.

Її прізвище – серед імен славних сучасників Буковини, її твори читали англійською та італійською, їх видавали в Канаді та Австралії.

На 51-му році життя перестало битися серце відомої буковинської письменниці, заслуженого працівника культури України, члена Національної спілки письменників, володарки Всеукраїнської премії "Жінка третього тисячоліття” України Ганни Дущак.

15 жовтня у ЗОШ І-ІІІ №22 відбувся захід "Життя як подвиг", присвячений 55–й річниці з Дня народження Анни Дущак, який зорганізувала вчителька українознавства Маснєва С.І. Учні 10-х класів, слухачі факультативу з українознавства, підготували літературно-музичну композицію про життя і творчість буковинської поетеси. Школярі з цікавістю розповідали і ділилися роздумами про життя мужньої жінки. Був переглянутий фільм про поетесу «Запалена свіча пам’яті».
Дітей вразила не тільки поезія, але й та доброта, яку заповіла всім нам Анна Дущак.

Учителі та бібліотекарі загальноосвітніх закладів області брали участь у літературно-музичному вечорі пам’яті «Доля судила жити в слові», який проводила Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка.

У вечорі взяли участь: Я. Б. Мельничук, доцент кафедри української літератури ЧНУ ім.Ю.Федьковича, І.М. Дерда, заслужений артист України, М.Д. Мінтенко, краєзнавець, лауреат обласної краєзнавчої премії імені Олекси Романця, Н.В. Григорчук, поетеса, вчителька української мови та літератури Снячівської ЗОШ І-ІІст. Сторожинецького району, Рудей Олександра, ведуча телепрограми «Подружки», Хрищук Уляна, Токар Марина, Орловська Руслана – солістки народного вокально-інструментального ансамблю «Карпати» (керівник – Рурак В.К., заслужений діяч мистецтв України).

Присутні спілкувалися з Ксенією Гапій, багаторічною подругою поетеси з Америки через скайп-зв’язок.

Для ширшого ознайомлення з творчістю Анни Дущак учасники вечора переглянули книжкову виставку, на якій представлено сім збірок творів письменниці, публікації з періодичних видань, листи до Анни, ноти на слова її пісень.

Після закінчення літературно-музичного вечора учасники відвідали могилу в селі Тисовець Сторожинецького народу.

Пам’ять про Анну Дущак житиме у її віршах, поетичних збірках, цвістиме вічним Дивоквітом любові.

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Copyright 2021 - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram