Підтримати

КАРПАТИ: Легенда про гордячку Даялу та гусляра Павла

30 Квітня, 2021

Карпати розташовані в Східній частині Європи і є її гірською системою, яка проходить через кілька країн: Чехія, Угорщина, Словаччина, Україна, Румунія, Сербія, Польща та Австрія. Карпати починаються в Словаччині і закінчуються на території Румунії. В Україні розташовані Карпати в західній частині країни. Займають площу 188 000кв.м., А довжина 1500км. Найвищою точкою Карпат є Герлаховський штит і знаходиться в Угорщині. Найвища точка українських Карпат - Говерла.

Одна із найвідоміших карпатських легенд розповідає про таємницю вершини Пікуй. Говорять, що у сиву давнину на одній з карпатських вершин мешкала дуже красива дівчина, яку звали – Даяла. Сотням юнаків розбила дівчина серце, адже кожен із них, вважала вона, не вартий бути їй не тільки чоловіком, але й навіть рабом. У красуню був закоханий хлопець Павло, який умів вправно грати на гуслях. Дівчина знала про це й веліла уночі прийти до неї та заграти їй. Свій наказ вона дала з насмішкою, а хлопець сприйняв це як належне. Уночі він вирушив навідатися до об'єкту своїх мрій та фантазій. Дорогою йому зустрілися люті вовки й юнак бувало не загинув, але врятувався від звірів завдяки своєму інструменту.
Дістатися до будинку Даяли коштувало йому великих затрат енергії. І ось він нарешті ступив на її подвір'я, зупинився перед вікнов, вийняв інструмент та, раптом, почув якийсь шум у кімнаті Даяли. Юнак прислухався та почув розмову якогось чоловіка. Гіркота заповнила його з ніг до голови – обманула його жорстока красуня. Парубок кинувся геть звідти, піднявся на вершину Пікуй та впав знесилений. Обман дівчини став для нього смертельним жалом. Тіло хлопця знайшли не відразу. Через декілька днів мандрівники знайшли музиканта разом із його інструментом. Для них причина загибелі молодика була очевидною.

Хлопця похоронили, а дівчина, розповідає легенда далі, так і залишилася наодинці з своєю самотністю. Після того випадку, хлопці перестали свататися до гордячки й оминали її будинок. Подейкують, що ще й досі ходить дівчина карпатськими стежинками у пошуках втраченого кохання, нарікаючи на свою сутність та намагаючись якось полегшити свої вічні страждання.

Маківку вершини, де трапилося лихо з юнаком, назвали Гуслями через неймовірний талант музиканта та драмитичну долю його почуттів.

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram