Кіно без кордонів: Україна - Ярослав Лисенко , актор- викладач

22 Січня, 2024  

SPEKA зібрала найкращі українські фільми усіх часів (за нашою думкою) — від кінокласики, перевіреної десятиріччями, до стрічок, премʼєри яких відбулися цього року. У добірку не потрапили стрічки російською мовою. Українські фільми розташовані у хронологічному порядку.
Найкращі українські фільми усіх часів
Найкращі українські фільми усіх часів
Параджанов і Лукіч, Васянович і Довженко, війна і колективізація, кохання та дорослішання — обирайте, які українські фільми додати у свій watchlist.

«Людина з кіноапаратом» (1929)

Динамічна симфонія міста, яка входить до усіх списків найважливіших фільмів у становленні кінематографу.
Дзиґа Вертов, закоханий у кіно, в імпресіоністській манері показує нам, що можливості кінематографу нескінченні. Це документальна стрічка, в якої немає головних героїв. Геометрія й рух кінця 1920-х, сміливі експерименті й чесність. «Людину з кіноапаратом» цікаво дивитись і досі.
«Земля» (1930)


Уривок з фільму «Земля» / YouTube

Жодна добірка найкращих українських фільмів не обійдеться без «Землі» Олександра Довженка. Як і «Людина з кіноапаратом», це німий фільм. Шедевр українського кіно і всесвітньо відома стрічка розповідає про те, як колективізація зруйнувала життя сільської родини.
Радянській владі у фільмі не вистачало ідеології (звісно ж!), до того ж «Земля» для них була занадто натуралістичною, тому через кілька днів стрічку зняли з прокату. Але є чутки, що саме вона врятувала Довженка від розстрілу.
2012 року авангардну «Землю» відреставрували на замовлення «Довженко-центру».
«Тіні забутих предків» (1964)

Офіційний трейлер фільму «Тіні забутих предків» / YouTube

Іван (дебют Івана Миколайчука) закохується в Марічку, доньку вбивці його тата. Гірка й водночас прекрасна історія українських Ромео та Джульєтти на тлі пейзажів і звичаїв Гуцульщини. У фільмі багато традиційних обрядів, за автентичністю яких стежили місцеві жителі.
«Тіні забутих предків» — екранізація твору Михайла Коцюбинського, що стала світовою класикою. Цей фільм Сергія Параджанова започаткував нову хвилю — українського поетичного кіно. Серед іншого, режисер шукав натхнення у Тіціані.

Приєднуйся до Speka у телеграм
«Пропала грамота» (1972)

Офіційний трейлер фільму «Пропала грамота» / YouTube

Дяк просить зробити виставу, засновану на житті його діда — славетного козака. Те, що ми бачимо далі, і є ця вистава про пригоди запорізьких козаків. Головну роль — козака Василя — зіграв Іван Миколайчук, зірка українського кіно. Також він брав участь у режисурі та музичному оформленні фільму.
Каркас комедії — оповідання Миколи Гоголя «Зникла грамота». Щоправда, сценарій був суттєво перероблений і його можна вважати окремим твором. Фільм був завершений 1972 року, але на понад 10 років потрапив на полицю через цензуру. У 1983-му глядачі нарешті змогли подивитись «Грамоту» в обмеженому прокаті. Це не завадило стрічці стати класикою, яку розтягли на цитати. Звісно, цей фільм мав потрапити у список українських фільмів, які варто подивитись.
«Племʼя» (2014)


Офіційний трейлер фільму «Плем'я» / YouTube

У драмі Мірослава Слабошпицького, де ми не почуємо жодного слова, герої спілкуються українською жестовою мовою. Це перший такий фільм у світі.
Сцени з життя вихованця інтернату для глухонімих Сергія шокують. Він потрапляє до банди й закохується в Аню, що також не чує. Непростий глядацький досвід, але він того вартий.
Майже усі персонажі «Племені» — непрофесійні актори. Загалом у фільмі задіяли 20 героїв, що не чують. Повний метр народився з короткометражки Слабошпицького «Глухота».
«Атлантида» (2019)


Офіційний трейлер фільму «Атлантида» / YouTube

У цьому фільмі Валентина Васяновича зіграли лише непрофесійні актори — військові ЗСУ, волонтери та ветерани АТО.
Події «Атлантиди» розгортаються у майбутньому — на початку ми бачимо титр «Східна Україна. Один рік після війни». Головний герой Сергій (Андрій Римарук) намагається адаптуватись до післявоєнного життя, поки світ навколо перемелюють жорна.
«Атлантида» отримала одну з нагород Венеційського кінофестивалю.

«Мої думки тихі» (2019)


Офіційний трейлер фільму «Мої думки тихі» / YouTube

Повнометражний дебют Антоніо Лукіча — перше сучасіе українське драмеді. Молодий звукорежисер Вадим має на замовлення записати спів рідкісної пташки. Для цього він вирушає у непросту путь до кордону. В дорозі з ним й мама Галина (Ірма Вітовська-Ванца). Спостерігати їхні стосунки іноді нестерпно, настільки вони нагадають ваші особисті суперечки з мамою чи історії ваших друзів.
«Мої думки тихі» зараз можна подивитись на Netflix. Невдовзі там зʼявиться ще одна стрічка Лукіча — «Люксембург, Люксембург», що теж торкається теми стосунків з батьками.

«Стоп-Земля» (2021)


Офіційний трейлер фільму «Стоп-Земля» / YouTube

Дебютна повнометражна ігрова стрічка Катерини Горностай про школярку Машу, що захопила екрани українців напередодні 24 лютого. Перше українське кіно про підлітків і для підлітків. Щемка історія дорослішання. Перша закоханість, стосунки з друзями та родиною. Крихкість почуттів серед бетонних панельок. Як Lady Bird, тільки ближчий.
«Стоп-Земля» отримала «Кришталевого ведмедя» Берлінале й Гран-прі ОМКФ.

«Памфір» (2022)


Офіційний трейлер фільму «Памфір» / YouTube

Памфір повернувся з заробітків в рідне село на Закарпатті. Він понад усе хоче, щоб його єдиний син не став на шлях контрабандиста — так заробляють тут майже усі. А син Памфіра хоче, щоб тато взяв з ним участь у Маланці.
Похмура стрічка заворожує контрастом костюмів й бруду, почуттів й стриманості. Режисер залишає фінал відкритим. Його сприйняття залежить від ступеня вашого песимізму.

«Бачення метелика» (2022)


Офіційний трейлер фільму «Бачення метелика» / YouTube

Дебютна повнометражка режисера Максима Наконечного — драма про сучасну Україну, де знялося багато волонтерів і військових, а також кінорежисерка Наталка Ворожбит.
Аеророзвідниця Ліля повертається з полону до рідних і друзів, що на неї чекали. Але повернутися до колишньої себе вже неможливо. Ліля стала іншою, і слід це прийняти. Навіть після того, що з нею сталося, життя триває.
Дивитися «Бачення метелика» після початку повномасштабного вторгнення — окремий виклик. Скільки таких історій на нас іще чекає?

Підготував Петро Олар

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram