Коляда – 25 грудня: традиції та історія стародавнього українського свята

25 Грудня, 2021  


У день, коли католики відзначають Різдво — в українців було давнє свято Коляда. Починалось його святкування 25 грудня і тривало аж до 6 січня — Святого вечора. Було це ще до впровадження християнства на території Київської Русі. Тож багато традицій зникло, багато змінилось і увійшло в основу святкування християнського Різдва, відомого нам зараз.

Ми розповімо детальніше про те, що це за свято — Коляда, та які традиції пов’язані з ним.

Що це — Коляда?
Коляда — це давньоукраїнська богиня неба, мати Сонця, дружина Дажбога. Одна із найвпливовіших божеств у нашій міфології. Ім’я її походить від слова “коло”, тобто сонце, циклічність життя, плин часу.

За давньою українською легендою, богиня Коляда — щороку народжує нове сонце — Божича. І стається це у найдовшу ніч зими. Відбувається це дійство на землі.

Тим часом — богиня Мара ганяється за Колядою, аби завадити народженню сонця і встановити вічну зиму та ніч. Аби сховатись від темної богині — Коляда перетворюється у козу. Звідси і пішла традиція переодягатись у цю тварину під час колядок.

Колядою називали богиню, а також саме свято. Крім того, називали Колядою — Дідуха, сніп із житніх колосків, який слугував головним символом свята до появи ялинки. Назва Коляда належала і святковому хлібу чи калачу на столі.

©2008 Ольга Пілюгіна, гобелен «Коляда»
https://www.facebook.com/olga.pilyugina.58
https://www.facebook.com/pilyuhina/
Як святкували Коляду?
Запалювали вогонь — як символ народження нового сонця. Посипали одне одного і будинки зерном — до гарного врожаю. Їли кутю та співали колядок, наряджались у обрядові костюми. Спалювали колодку — як символ злої Мари.

Популярність цього свята серед українців призвела до того, що церква пов’язала його із християнським Різдвом.

До свята шили кожному члену родини нову сорочку, вигадували костюми. Ставили у домі Дідуха та плели “павучки”.

Під кінець свята Коляди, на Святвечір, готували трапезу із 12 страв, серед яких обов’язково мали бути кутя і борщ.

Колядки та пісні
Саме зі свята Коляди і пішла традиція — ходити від хати до хати та вітати всіх піснями. Участь у цьому дійстві брали як діти, так і дорослі. Перевдягались у маску Чорта і Смерті — які уособлювали злих духів. Бабу і діда — уособлення предків, роду. Козу, яка була символом перевтіленого божества Коляди.

Вітали у піснях не із народженням Ісуса Христа, а з народженням нового Сонця. Багато колядок збереглось із того часу, лише слова були подекуди змінені.

Що давали колядникам у знак вдячності за привітання? Гроші дарувати було не ввічливо, хіба якщо вони точно будуть витрачені на святкування Коляди. Пригощали колядників млинцями, кутею, дорослих — наливками та іншими напоями. Давали пряники у формі зірки, горішки та інші смаколики.

Прикмети на 25 грудня:
З цього дня день вже йшов не на спад, а на зріст і ставав тільки довшим. Особливо уважно приглядались до погоди.

1. Якщо 25 грудня зранку буде сонечко, то не поспішай із ранньою сівбою.
2. Якщо на 25 грудня сонячно, то Новий рік буде морозним, ясним, а коли похмуро і на деревах буде іній — похмурим і теплим.
3. Якщо ніч зоряна, то зима буде холодна, а літо спекотним. А як темна, то буде тепла зима, але похмуре літо.

А ви знали про таке свято, як Коляда?
автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram