Україна - це українці
Підтримати
Підтримати

ЛЮБОМИР РОМАНКОВ є одним з десяти винахідників, удостоєних честі бути довічно в Зали національної слави США

16 Квітня, 2021

Згадаємо американського українця, винахідника ЛЮБОМИРА РОМАНКОВА- одного з десяти винахідників, які введені до Зали Слави США, включаючи Стіва Джобса. Завдяки п. Любомиру стала можливою поява жорстких дисків та персональних комп'ютерів.
Вмикаючи ноутбук чи ПК, ми активуємо одразу кілька патентів українця. "Люди в мене запитують, - розповідає Любомир Романків, - «Покажіть мені, що саме із ваших розробок я використовую на своєму комп’ютері». Моя відповідь дуже проста: натисніть кнопку «Пуск» на клавіатурі, ви побачите картинку на екрані – це моя магнітна головка на жорсткому диску уже працює. Окрім цього, іще сім інших моїх патентів працюють на вас".
Любомир Романків -директор відділу електрохімічної технології й магнетизму Дослідного центру корпорації ІВМ, провідний науковець компанії у галузі комп'ютерних технологій, автор і співавтор 180 наукових відкриттів (67 з них запатентував) та 150 наукових статей.
Він народився 17 квітня 1931 року у Жовкві на Львівщині. У 1957 р. отримав ступінь бакалавра в Університеті Альберти, закінчив магістратуру та отримав звання доктора філософії в галузі металургії та матеріалознавства в Массачусетському технологічному інституті (1962). Керував Центром електрохімічної технології та мікроструктур в Дослідному Інституті ім. Т. Дж. Ватсона компанії ІВМ.
Головний напрям його роботи, що і приніс успіх, був пов'язаний з вивченням магнітних матеріалів, рефлективними дисплеями та процесами міднення. Так він відкрив процеси створення індуктивних і магніторезистивних мікроголовок для записування/зчитування інформації на жорстких дисках комп'ютерів, розробив індустріальний процес, а також інструменти та усе необхідне для запуску виробництва жорстких дисків. Саме такі диски закупив у ІВМ інший відомий американець українського походження - Стів Возняк - для невеликого стартапу в гаражі. З часом із цього постала знаменита компанія Apple на чолі зі Стівом Джобсом. А Любомир Романків також винайшов технологію пайки мікроконтактів на комп’ютерному чіпі і технологію формування багаторівневих з’єднань, що нині є в кожному комп'ютері.
Винахід та робота Л.Романкова дозволила ІВМ заробити мільйони доларів, водночас він підготував ціле покоління інженерів для компанії. Загалом Л.Романків отримав 13 нагород за видатні винаходи та внесок від IBM і 25 нагород за винаходи та досягнення, включений до престижних видань «Хто є хто в науковому світі» та в «Хто є хто в Америці». У березні 2012 р. Любомир Романків введений до Зали національної слави США, є одним з десяти винахідників, удостоєних такої честі.
Незважаючи на те, що він вважається одним з кращих винахідників у США, має десятки патентів, але мільйонером винахідник не став. Не гроші, а внесок у науку були і лишаються для нього пріоритетом.
Поряд з науковою та винахідницькою діяльністю Любомир Романків завжди приділяв багато уваги участі в житті української громади. Він - член президії Світового конгресу українців, голова Комітету Української Молоді при СКУ, був організатором і головою студентських товариств в Едмонтоні та Бостоні, засновник і керівник української радіопрограми в Едмонтоні, засновник курсів української культури в Мерсі-коледжі (Нью-Йорк). Активний діяч Пласту та його проводу, всебічно сприяє розбудові Пласту в Україні.
Текст підготовлено спеціально для Diaspora.ua на основі відкритих джерел, передрук - за умови активного посилання на Diaspora.ua.
#УД_США #УД_наука #УД_Любомир_Романків

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Copyright 2021 - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram