Україна - це українці
Підтримати
Підтримати

Людина з фотоапаратом- Рімантас Діхавіяюс

19 Серпня, 2022


Рімантас Діхавічюс - фотограф і природжений романтик. Саме романтичний наліт і допоміг йому стати першим фотохудожником, яке випустило в Радянському Союзі видання, що прославляє жіночу красу. Авторський альбом називався «Квіти серед квітів» і був представлений на міжнародному книжковому ярмарку в Москві в 1987 році. Збірник справив ефект бомби, що розірвалася. Ми пропонуємо вам по новому поглянути на фото того часу і переконатися в тому, що все проходить, а природа, краса і мистецтво - вічні!

Ми пропонуємо вам по новому поглянути на фото того часу і переконатися в тому, що все проходить, а природа, краса і мистецтво - вічні!

Рімантас Діхавічюс згадує: «Була тотальна цензура. Ця тема була заборонена, і жодна західна книга така не потрапила на ярмарок, жодна. І раптом - на радянському стенді, на литовському ... Потім цю книгу навіть забрали всередину, тому що стенд б відвідувачі знесли. Ревнителі строгих вдач на мене не нападали. Просто було здивування - не до критики ».

Іноземні експерти дивувалися: звідки міг з'явитися такий високий рівень майстерності в країні, де фотографії в жанрі «ню» були 70 років під забороною?

Рімантас Діхавічюс не замислювався про це. Він просто робив поетичні, висококласні фотографії вислизає краси. Чи не вона, говорив фотограф, врятує світ, а ми сьогодні повинні рятувати красу.

Маленьким хлопчиком разом з батьками Рімантас Діхавічюс в сталінські часи разом з тисячами литовців був висланий до Сибіру. Втративши матір, який опинився в спецзакладів для дітей «ворогів народу», Рімантас запеклим через навпроти, у всьому і у всіх шукав і шукає красу.

«Сьогодні треба рятувати саму красу, вона не затребувана. Цим треба дорожити, це треба передати іншим. Ось тоді краса починає рятувати. Цей ідеал розсипаний в людях ».

Adme.ru представляє 30 найбільш чуттєвих фотографій з книги Рімантаса Діхавічюса «Квіти серед квітів». Багато з цих робіт можна побачити на виставці в даний час в Російському музеї виставці «Краса без гламуру?», Присвяченій жанру «ню» в російській фотографії ХХ-XXI ст.

Рімантас Діхавічюс згадує: «Після виставки було багато замовлень, китайці захотіли купити« хоча б »мільйон примірників для вузького кола фахівців. Ми були старшим братом тоді для них, і якщо старший брат дозволяє ... »

Книга перевидавалася чотири рази. А з фотографій, які увійшли в альбоми була організована виставка, яка проходила в Центральному будинку журналіста.

Переглядаючи фотографії альбому, у глядача створюється враження, що фотограф зробив це на одному диханні: одним прекрасним влітку він десь бігав по пісках, побачив красу і зобразив її. «Насправді я над нею дуже довго працював, багато років: сам робив фотографії, сам друкував, сам макет робив, сам текст написав».

«Я б назвала те, що він робить, найвищого класу культурним опором споживацьку культуру», - каже знавець творчості Діхавічюса, мистецтвознавець Тетяна Ясінська.

«Начебто він займається модними речами - ну що сьогодні взагалі модніше жіночого тіла? Здається, ну, прямо сирок не продаси сирний без того, щоб його якась напівгола красуня не рекламувала. Це образливо. І Рімантас, як може, відстоює рейтинг високої культури. Він до цих пір вважає, що жінки - це «не люди, це інші божественні творіння»

Визнаний фотомайстер не сприймає сьогоднішній, як він висловився, експлуатації жіночого образу в мистецтві. Одного разу художник заявив: «Свята тема стала примітивним товаром. Хочу з цієї сфери вийти ».

Видання Рімантаса Діхавічюса «Квіти серед квітів» до сих пір вважається зразком фотомистецтва найвищого класу, а ще є надія що в Литві вийде нове перевидання цього альбому, а ми маємо в планах для радіо поговорити про долі красунь, героїнь відомої книги...

Петро Олар - кінорежисер

menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram