Україна - це українці
Підтримати
Підтримати

"Пан Ландсбергіс" – в житі чи в кіно, де краще ?

26 Листопада, 2021


Вперше молодого професора Лансбергіса, я побачив у Вільнюсі і мав не одну з ним зустріч в роках 1987-1993 роках, як журналіст і режисер програми «Взгляд» із Останкіно.
Маю багато матеріалів, а руки якось не дійшли щоб створити фільм. Я радий, що український режисер Сергій Лозниця створив такий фільм, стрічка здобула головний приз на фестивалі у Амстердамі.роках
Світова прем'єра нового фільму Сергія Лозниці "Пан Ландсбергіс" відбулася в Амстердамі на головному фестивалі документального кіно IDFA 20 листопада. Стрічка створена за підтримки телеканалу Справжнього Часу –( Настоящее время)
Картина розповідає про розпад Радянського Союзу та роль, яку зіграв лідер руху за відновлення незалежності Литви Вітаутас Ландсбергіс. Завдяки йому країна стала першою державою, що вийшла зі складу СРСР. 89-річний політик був присутнім на показі стрічки «Пан Ландсбергіс».
"Я пишаюся тим, що на нашому фестивалі відбудеться світова прем'єра фільму С. Лозниці. Це винятковий фільм одного з найвидатніших кінематографістів нашого часу про унікальний момент в історії литовського народу, який залишиться назавжди в історії кіно", – каже Орва Нірабія, директор IDFA.

Через фігуру Вітаутаса Ландсбергіса Лозниця реконструює шлях литовського народу до незалежності та розповідає про ключові історичні події Литви. Спогади політика доповнюються раніше не опублікованими архівними кадрами, виявленими Лозницею. За словами режисера, йому довелося попрацювати із тисячею годин матеріалу.
У фільмі простежено події від першого мітингу руху за відновлення незалежності Литви "Саюдіс" 1988-го до 1993 року, коли останні радянські солдати залишили територію країни.

Мітинг руху "Саюдіс"
"Цей період дуже важливий не лише для Литви, а й для всієї європейської історії в цілому. Мене здивувало, що немає масштабного фундаментального фільму про події, що призвели до розпаду радянської імперії. Коли я почав шукати в архівах, я виявив, що є унікальні кадри, про які ніхто не знав. Це свідчить про те, наскільки майстерно Литва зіграла у шахи проти тирана і наскільки важливо для литовців дотримуватися голосу совісті та прагнення свободи", – каже режисер.
Сергій Лозниця – один із найвідоміших сучасних режисерів, володар призів Каннського та ще десятків інших престижних кінофестивалів світу як за документальне, так і за ігрове кіно. Лозниця народився у Барановичах, у Білорусі, закінчив школу та перший університет – у Києві, навчався кінематографії у Москві, а живе у Німеччині. Однак, сьогодні його прийнято називати українським кінорежисером.
Сергій Лозниця
Документальне кіно Лозниця знімає з 2006 року. Першу картину він зняв з вікна студентського гуртожитку, а наступні, як правило, були засновані на архівній кінохроніці. Режисер – один із небагатьох, хто не боїться порушувати болючі питання історичної пам'яті, пропаганди та колективних травм народів та держав. Фільм також покажуть у конкурсній програмі на фестивалі POFF у Таллінні.

Підготував Петро Олар за матеріалами з відкритих інтернет джерел та сторінки кінофестивалю.

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram