Параска Плитка- Горицвіт: Космос душі гуцулки

11 Грудня, 2021  


Ця жінка,яку я бачив раз в житті,а потім мав змогу тримати в руках майже всі написані нею рукописні книги, бути годинами в її оселі, почав знімати документально художній фільм про непросту жінку, Параска Плитка- Горицвіт, яка допомогла мені збагнути космос душі гуцулки. Я й сьогодні зачитуюсь так і не виданими "Індійськими Загравами", це дякуючи Оксані Рибарук з якою ми починали спільно готувати і видавати "Гуцульські повісточки". А ще безмежно вдячний родині Рибаруків отцю Івану та Оксані, які своїми душами притягнули світову славу Парасці, і таку грандіозну виставу в Мистецькому Арсеналі.Аскетизм і бунтарство Параски Горицвіт". Вона малювала ікони, написала десятки унікальних книжок, серед яких словник гуцульської говірки. І навіть малювала комікси про пригоди українок в Індії, це та інший ще не вивчений феномен гуцулки з села Криворівня на Прикарпатті дивує і зачаровує українців у світах і не тільки.
У радіофільму звучить голос Параски Плитка-Горицвіт.
19 січня в ефірі радіо «Культура» відбулася прем'єра двосерійного радіофільму Неллі Даниленко «Аскетизм і бунтарство Параски Горицвіт».
Дві серії фільму по 30 хвилин доступні в записах на сайті «Українського радіо». Повтор радіофільму можна послухати в прямому ефірі 19 січня о 22:00.
У 2019 році – на початку 2020 року в «Мистецькому арсеналі» упродовж трьох місяців тривала виставка «Подолання гравітації». Вона стала поштовхом створення радіофільму «Аскетизм і бунтарство Параски Горицвіт».
Параска Плитка-Горицвіт – гуцульська художниця, фотографиня, письменниця, філософиня, етнографка.
«Будучи зв’язковою УПА, вона була засуджена радянською владою, і 10 років її утримували за гратами і в засланні. 5 із них пересувалася на милицях, бо дорогою на Урал, відморозила ноги і ледь їх не втратила. Вона дала обітницю Богові і коханому, з яким розлучила їх доля навік, якщо виживе, – славити Бога і красу землі. Виконала», – зазначила авторка, режисерка радіофільму Неллі Даниленко на своїй фейсбук-сторінці.

За словами пані Даниленко, Параска Плитка-Горицвіт малювала ікони, написала десятки унікальних книжок, серед яких словник гуцульської говірки. І навіть малювала комікси про пригоди українок в Індії. Залишила людям чотири тисячі світлин (мистецтво фотографії опанувала самотужки). Листувалася з колишніми політв'язнями, дисидентами, творчою інтелігенцією, родичами і знайомими з Канади, Австралії, США, Великобританії, Польщі.

У радіофільмі є документальні фрагменти та ігрові сценки. В ігрових частинах Параску Плитку-Горицвіт озвучила народна артистка України Наталія Сумська.

«Я дуже вдячна за спогади, що прозвучать у фільмі, письменниці Наталії Поклад, яку Параска Степанівна дуже любила, якій писала теплі листи. Як вдячна всім, хто долучився до створення радіофільму. Акторів наших ви почуєте в радіофільмі, але не побачите. Тому нині максимально спробую представити вам їхні світлини, як безперечно, і світлини Параски Горицвіт та Наталі Поклад», – написала у соцмережі Нелля Даниленко.

Далі буде: нові твори, фільми про Параску та її посестру Одосію з Криворівні

Петро Олар - кінорежисер
Петро Олар - кінорежисер

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram