Українські виробники безпілотних літальних апаратів (БПЛА) демонструють дивовижні результати на міжнародній арені: у рамках тендерів Коаліції дронів українські компанії посіли друге місце за кількістю поданих заявок. Про це повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Як зазначає Штаб.інфо з посиланням на Міністерство Оборони України: цього року українські підприємства отримали можливість взяти участь у масштабній серії міжнародних тендерів, що спрямовані на виробництво FPV-дронів з розширеними автономними функціями та дронів-перехоплювачів. Новий підхід до тендеру включає два лоти: перший — розробка FPV-дронів із підвищеною стійкістю зв’язку, другий — створення дронів для перехоплення ворожих апаратів.
Завдяки активній участі українських компаній у тендерах, 26% поданих заявок на виробництво вдосконалених FPV-дронів надходять саме від українських виробників. Катерина Черногоренко підкреслила значення цього досягнення, зазначивши, що така активність сприятиме масштабуванню виробництва як в Україні, так і за кордоном. Це допоможе Україні здобути технологічну перевагу, яка стане важливим чинником у довготривалому протистоянні з агресором.
У другій серії тендерів було отримано менше заявок порівняно з першою, однак цього разу на перший план вийшла якість запропонованих рішень. Новий підхід передбачає включення у технічне завдання сценаріїв використання, які окреслюють реальні виклики, що потребують технологічного вирішення. Така структура тендеру заохочує інженерів шукати ефективніші рішення, що відкриває простір для інновацій і розвитку нових технологій.
Хоча збір пропозицій на виробництво FPV-дронів уже завершився, заявки на дрони-перехоплювачі прийматимуться до 11 листопада. Подати заявку можна через офіційний сайт Міністерства оборони Великої Британії.
Коаліція дронів була заснована у лютому 2024 року під час 19-ї зустрічі у форматі Рамштайн з ініціативи Латвії та під координацією Великої Британії. До Коаліції, яка зараз об’єднує 16 країн-партнерів, Україна вже отримала тисячі дронів, а найближчим часом очікуються ще 20 000–30 000 одиниць за спільні кошти у розмірі 71 мільйон євро.
В Україні розробили ударний дрон SkyKnight 2. Безпілотник отримав допуск до експлуатації в Міністерстві оборони України.
Дрон можна використовувати для ураження цілей методом самознищення або методом скидання корисного навантаження на ціль, повідомляє АрміяІнформ.
SkyKnight 2 опціонально обладнаний модулем mesh-мережі та спеціалізованим польотним ядром з модулем АІ.
Максимальне корисне навантаження, яке безпілотник може із собою носити, — два з половиною кілограми. SkyKnight 2 доволі швидкий, потужний і водночас тихий, кажуть розробники.
"Це коли оператор визначив ціль, яку потрібно уразити, і безпілотник летить до неї в автоматичному режимі, оскільки ним керує вже бортовий комп’ютер. Навіть якщо втрачається зв’язок внаслідок глушіння ворожими засобами РЕБ, наш дрон все одно долетить до визначеної оператором цілі", — розповів головний інженер Сергій.
За його словами, якщо оператор вже має навички пілотування на DJI, Autel, на стабілізованих платформах, то SkyKnight 2 він засвоїть дуже швидко.
Фахівці компанії-виробника SkyKnight 2 розповідають, що їхня розробка може працювати по рухомій цілі, а завдяки наявності у дроні штучного інтелекту йому не загрожують засоби ворожої окопної РЕБ й антидронові рушниці.
Міністерство оборони України вже надало SkyKnight 2 допуск до експлуатації.
«Перед тим, як ми подали документацію щодо отримання допуску до експлуатації до Міноборони, дрон у нас вже був готовий. Згодом ми створили програму методики випробувань спільно з фахівцями міністерства, провели заводські випробування та отримали відповідні протоколи. І вже після цього нам дали свідоцтво про допуск до експлуатації. Усі процедури зайняли у нас близько місяця», – розповідають виробники.