ВІЙНА і ЛЮДИ - На кінофестивалі Артдокфест у Ризі показали фільми про війну в Україні

13 Березня, 2023  

В основному конкурсі Міжнародного фестивалю Artdocfest/Riga нагородами журі відзначили два фільми, зняті в України за підтримки Держкіно. Про це повідомляє кореспондент Укрінформу - Олег Кудрін.


Режисерка Аліса Коваленко про свій новий фільм і українську програму Артдокфесту-2023
У конкурсі Artdocfest Open нагороду «Спеціальне згадування журі» здобув українсько-французько-польський фільм Аліси Коваленко «Ми не згаснемо» (2023). Він розповідає про дорослішання підлітків на сході України на тлі війни, яка точиться з 2014 року, та надзвичайної подорожі в Гімалаї. Наприкінці стрічки постає тема підготовки рф до повномасштабної агресії.
Спеціальним призом журі був нагороджений фільм «Будинок зі скалок» (2022), знятий данським режисером Сімоном Вільмонтом у лисичанському дитбудинку. Це психологічно тонка, поетична, болісна стрічка про життя дітей з неблагополучних сімей та про те, як вихователі допомагають знайти їм нові родини. Все – за кількадесят кілометрів від лінії фронту (фільм знімався до початку повномасштабного російського вторгнення, нині дитбудинок евакуйовано вглиб країни).

«Будинок зі скалок» увійшов у шортлист Оскара-2023 і, на думку критиків, має непогані шанси на перемогу 12 березня.

ано вглиб країни).

Гран-прі Артдокфесту здобув фільм «Маніфест» (2022) анонімного російського режисера, який подав свою роботу під псевдонімом Енджі Вінчіто. Стрічка зроблена з роликів, викладених в інтернеті школярами. Критики визначили її як «шокуючий ютуб-горор про сучасну російську школу».
До журі конкурсу Artdocfest Open ввійшли: литовська зірка театру та кіно Інгеборга Дапкунайте, головний редактор журналу Rigas Laiks, режисер Улдіс Тіронс та російський письменник Дмитро Глуховський, який емігрував з рф після 24 лютого.
Закрила фестиваль стрічка 2023 року «Східний фронт» (Україна, Латвія, США, Чехія), знята знаним президентом Артдокфесту Віталієм Манським і українським оператором, режисером Євгеном Титаренко, який воював у 2014-2015 рр., з 24 лютого 2022-го працює парамедиком організації «Госпітальєри». Саме фронтові зйомки Титаренка стали стрижнем нового фільму.

Читайте також: На кінофестивалі Артдокфест у Ризі показали фільми про війну в Україні
«Східний фронт» був у конкурсній програмі Берлінале-2023, його прем’єра відбулася в річницю початку великої війни – 24 лютого.

В останній день фестивалю, 9 березня, ще раз покажуть фільми-переможці.

Мій свіжий текст про кращі роботи українського документального кіно останнього року. https://www.ukrinform.ua/.../3680864-kino-pro-nas-i-pro...
1. Про історію фестивалю, про Манського щоб краще зрозуміти сьогодення.
2. Від лисичанського дитбудинку до оскара-2023 – один крок.
3. Творчі українські підлітки на тлі війни: що є, що буде.
4. Війна зблизька і здалеку. Буча, Маріуполь, усюди…
5. Прикрий інцидент з двозначним заголовком у Delfi. Важливо: Фільмом закриття фестивалю стала зовсім нова стрічка «Східний фронт» (2023), знята вже згадуваним Віталієм Манським і українським оператором, режисером Євгеном Титаренком. Євген став не тільки автором фільму, а й одним із головних його героїв. Цікава емпатична людина – він воював у 2014-2015 рр., а з 24 лютого 2022-го працює парамедиком у числі "госпітальєрів". Фронтові зйомки Титаренка стали стрижнем фільму. Вони перемішані розмовами героїв, які вміло направляв Манський. Незабутній фінал стрічки – важкий виїзд "госпітальєрів". Легкопоранені, важкопоранені, помираючі, померлі. Камера скаче – і все швидко-швидко-швидко. Треба ж врятувати тих, кого ще можна зберегти для життя. Наш Євген біжить, тягне, біжить. Картинка на екрані стає білого кольору. І залишається лише важке дихання героя…

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram