Україна - це українці
Підтримати
Підтримати

Канадські монети-писанкиловна

4 Травня, 2021
У Великодні свята вже традиційно розповідаємо про канадські монети-писанки, що стали справжньою нумізматичною цікавинкою, яка викликає захоплення в усьому світі. І особливо тішить око українців рідними нам мотивами та формою писанки.
Загалом Королівський монетний двір Канади випустив 9 монет у вигляді української писанки протягом 2016 - 2021 років. Уперше в історії канадської нумізматики було використано яйцеподібну форму для монет. Та й у світовій практиці це перший подібний випадок.
Ескізи для перших трьох монет-писанок створила канадська художниця українського походження Енн К. Мораш. Кожна з них номіналом по 20 канадських доларів.
Першу таку срібну монету у вигляді писанки - овальної форми і з візерунками - було випущено до 125-річчя утворення першого українського поселення Канади 20 лютого 2016 р. у кількості 4 тисячі штук. Аверс монети був розписаний в традиційному українському стилі: квіти – символ любові, добра і краси, сонце і зірки – символіка життя, хвилі уособлюють вічність, а зелені гілки – молодість і здоров'я. На аверсі тут, як і на решті монет, зображено профіль британської королеви Єлизавети ІІ - це незмінний атрибут усіх канадських монет.
Другу 1-унцієву срібну монету "Традиційна українська писанка-2017" було виготовлено з 99,99% чистого срібла тиражем 5 тисяч штук. Аверс монети прикрасила кольорова емаль, що поєднала візерунки і символи, якими прикрашають українські великодні яйця. Чотири трикутних сегменти із золотими колосками пшениці символізують врожай і "душу нації". Разом із ними поле заповнюють геометричні фігури, які зображують сонце і зірки – символи життя та удачі.
Вони обрамлені смугами хвиль, які означають воду, котра підтримує життя і гармонію на землі.
В 2018 році увійшла в обіг третя "писанка" в колекції канадського монетного двору, викарбувана з 31,82 г чистого срібла з позолотою. Це була перша позолочена монета-писанка. Загальний тираж склав 5 тисяч. На аверсі зображено портрет англійської королеви Єлизавети ІІ. На реверсі - кольорові візерунки, характерні для традиційної української писанки.
5 лютого 2019 року Королівський канадський монетний двір Канади випустив четверту кольорову срібну монету у формі української писанки. Цього разу вона була присвячена величезному пам’ятнику українській писанці, розміщеному у канадському місті Вегревіль у провінції Альберта. На реверсі монети нанесені кольорові візерунки, а на аверсі - профіль королеви Елизавети ІІ. Монета номіналом у 20 канадських доларів викарбувана із 31,82 грам чистого срібла. Всього випустили 5 тисяч штук. Ціна екземпляра - 130 доларів.
П'ята монета-писанка, випущена 2019 року, була цілком із золота! Дизайнером "писанки" із зображенням традиційної західноукраїнської дерев'яної церкви став канадієць українського походження Дейв Мельничук, працівник Українського музею Канади в Торонто. Монета має номінал 250 канадських доларів і виготовлена з 58,5 г чистого золота. Викарбувано всього 250 таких монет. На початку придбати її можна за 5000 доларів. Випущено всього 250 монет.
Шоста монета-писанка була випущена Канадським королівським монетним двором на початку лютого 2020 року. Дизайн монети у вигляді писанки з геометричним та рослинним орнаментом розробив Дейв Мельничук, який створив дизайн попередньої, п'ятої монети-писанки, а консультували його фахівці з Українського музею в Канаді (Саскатун).
4 лютого 2020 року Королівський канадський монетний двір випустив 7-му монету-писанку з рослинним орнаментом, та другу - золоту. Авторка дизайну - Наталія Кіт.
Через рік, в січні-лютому 2021 року Канадський монетний двір потішив двома новими монетами-писанками - восьмою та дев'ятою. Восьма - срібна монета з кольоровим геометричним візерунком у вигляді ромбів та хрестів номіналом 20 доларів, створена за проєктом вже згадуваного Дейва Мельничука, співробітника Українського музею Канади (Торонто).
Саме він розробив дизайн і дев'ятої, останньої на сьогодні, канадської монети- писанки. Центральною фігурою на аверсі цієї золотої монети є півень - символ родючості та достатку, навколо якого безкінечник - орнамент, характерний для українських великодніх писанок. Водночас напрочуд деталізовані елементи створюють враження об'ємної вишивки.
Сьогодні ці монети є справжньою нумізматичною цінністю. Але мало хто пам'ятає, що початок канадським монетам із зображенням писанок було покладено 36 років тому, у 1983 році, коли українська писанка вперше з'явилася на канадських монетах. Тоді було випущено сувенірний долар на честь 10-річчя Українського фестивалю писанки у Веґревілі (Альберта) із зображенням монумента писанці, що розташований у цьому місті.
ⒸDiaspora.ua
Текст підготовлено спеціально для Diaspora.ua на основі наших попередніх дописів та відкритих джерел, передрук і використання - ЛИШЕ за умови активного посилання на Diaspora.ua.
Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram