«Доля України, вишита хрестами»- виставка майстра народної творчості Івана Івановича РЯБЧУКА в Чернівцях

7 Липня, 2023

30 червня 2023 року в Чернівецькому обласному художньому музеї відкрилася персональна виставка майстра народної творчості Івана Івановича РЯБЧУКА «Доля України, вишита хрестами».
На виставці представлено близько 30 вишитих віршів Тараса Шевченка роботи ірпінського майстра Івана РЯБЧУКА. На багатьох вишивках Іван Рябчук додає свою думку, показуючи, що творчість Кобзаря актуальна і нині.
Народився І. І. Рябчук у 1941 році у Таращанському районі, на Київщині. Він виріс у вишитому світі української народної культури. Його мама Віра Павлівна, яка завідувала бібліотекою Уманського педінституту ім. Павла Тичини, все життя вишивала – сорочки, ікони, рушники, картини, штори, скатертини. Вся хата була у вишивках.
А Іван Рябчук захопився музикою. У 1959 році закінчив Львівське музичне училище, згодом Ніжинський педінститут ім. Гоголя. Впродовж майже 40 років викладав в Уманському педучилищі хорове диригування, грав в оркестрі. З 2009 року разом з дружиною проживає в Ірпені.
За життя мами Іван Рябчук не вишивав. Тільки допоміг трохи вишити тло на іконах. А коли мама померла в 2002 році почав вишивати. У Віри Рябчук не було доньки і її мистецтво вишивки успадкував син.
Спочатку Іван Іванович вишив портрет Тараса Шевченка і вірш «Заповіт». Потім вишив вірш «Думи мої», далі – «Тече вода». Звичайно, вишив уривок із поеми «Гайдамаки» «Гонта в Умані». Ця робота захопила, перетворилась на справу життя. Іван Іванович вишиває поруч з віршем ініціали Кобзаря, дату і місце написання поезії, а також свої ініціали та дату й місце вишивання. Вишивальник і педагог Іван Рябчук підкреслює, що Шевченко актуальний і в наш час.
На запитання, чому він вишиває саме Кобзаря, Іван Рябчук відповідає: «Тарас Шевченко – це наше все».
Майстер витрачає на одну вишивку від одного до трьох місяців. Встає раненько і береться за роботу. Як тільки випаде вільний час, відразу ж бере в руки полотно, голку і нитки. Досвідчені майстрині говорять, що вишивка Івана Рябчука – ідеальна. Її зворотній бік такий же гладенький, без жодного вузлика, як і лицьовий. Іван Іванович вишиває хрестиком. Серветки облямовані вишитим орнаментом і мереживом.
Іван Іванович не бачить свого життя без вишивання. Каже, що вишиває навіть посеред ночі, коли не спиться. Через вишивку передає і свою громадянську позицію.
Твори Івана Рябчука експонувалися у багатьох областях України, Литві, Латвії. Він нагороджений багатьма відзнаками.
У 2018 році колекція вишитих фрагментів “Кобзаря” Т. Шевченка, яку створив І. Рябчук, була зафіксована у Національному реєстрі рекордів України.
На жаль, дітям і онукам Івана Рябчука не передався його талант вишивальника.
Кінорежисер, письменник і громадський діяч Петро Олар залучив талановитого вишивальника до участі в заходах, які утверджують Україну в Європі. Частина виставки «Вишитий Кобзар» експонувалася в Литві і Латвії. Сьогодні виставка відкрилася в Чернівецькому художньому музеї. Відвідати виставку можна буде протягом наступних двох тижнів.
Інна КІЦУЛ
світлини з відкриття виставки

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram