ПТАХ, ЩО ПРИНОСИТЬ ВЕСНУ НА “ВЕРНАДСЬКОГО”

20 Листопада, 2021

Знаєте, повернення яких птахів сигналізує полярникам, що в Антарктиді справжня весна? Ні, не пінгвінів, а граційних буро-коричневих красенів – південнополярних поморників, яких на “Вернадському” кличуть Скуа, від англійської назви. Саме ці птахи останніми повертаються навесні в район нашої станції для гніздування.
Водночас пінгвіни та поморники дуже пов'язані, адже останні серед іншого харчуються яйцями та пташенятами 🐧. Тож щойно пінгвіни починають відкладати яйця, значить час чекати на Скуа.
От і цього року було так: яйця в субантарктичних пінгвінів біля "Вернадського" з'явилися досить рано – на початку листопада, й одразу ж повернулися поморники. Щодня їхнє угруповання в районі станції більшає, а на нашому острові зараз можна зустріти до 12 птахів.


Тепер Скуа пильнують за гніздами пінгвінів, а ті намагаються прогнати хижаків криками і висиджують яйця по черзі, щоб не дати до них дістатися. Цікаво, що під час нападу поморників пінгвіни інколи навіть об'єднуються та дають групову відсіч непроханому гостю, б'ючи його дзьобами.

Окрім яєць та пташенят, Скуа харчується також крилем, рибою, ракоподібними, мертвечиною, рештками людської їжі. Іноді може відбирати корм у бакланів та пінгвінів.
Попри невеликий розмір – довжина його тіла десь півметра, вага 1-1,5 кг, а розмах крил до 140 см – південнополярний поморник досить сильний і вправний птах. Він здійснює тривалі міграції й може зимувати в різних океанах як у Північній, так і в Південній півкулях.
Гніздитися Скуа починають десь наприкінці листопада - початку грудня, й зазвичай обирають для цього одну й ту ж територію. Гнізда будують під скелями, на грунті або моху. Зазвичай ці птахи відкладають 1-2 яйця, і так само, як пінгвіни, батьки-поморники по черзі висиджують майбутню малечу. Пташенята з'являються десь через місяць.
А ще Скуа товариські й часто прилітають до наших полярників, щоб “поспілкуватися”. Саме тому на станції їх дуже люблять і навіть дають імена: в попередніх зимівлях були Яшка та Юхим, а цього разу – Валерій, що “потоваришував” з дизелістом 26-ї УАЕ Олександром Книжатком. Зокрема, коли Олександр порається на вулиці, Валерій сідає десь неподалік і підказує, як краще фарбувати бак чи закручувати гайки:)
Фото: Oksana Savenko та Oleksandr Knyzhatko .

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram