Скульптурні пам'ятники Президента США Дуайта Ейзенгауера і Тараса Шевченка творили руки українця Леоніда Молодожанина

22 Листопада, 2021

Скульптор від Бога, як його називали ще за життя.
Лео Мол війшов в моє життя у соборі Святого Петра в Римі, де я тоді український журналіст акредитований у Ватикані побачив літнього чоловіка що більше години простояв біля Пієти Мікельанджело.Я запитав його італійською: - Ви що вивчаєте секрети генія, а цей чоловік чистою українською запитав у мене,- а що ви тут так довго робите ? Як, що працюю, а буває і молюсь... Я теж працюю тут і вже дещо створив для музеїв Ватикану навіть маю бюст Папи Івана Павла ІІ. Я не повірив , запитав ліпили з живого.... Так так, я Лео Мол і люблю ліпити з натури. навіть президента США Д.Ейзенгауера ліпив в Білому Домі не один день. Жаль що не зміг народитись коли був у розквіті сил Тарас Шевченко. Його я ліплю з уяви молодим.
Ми довго з ним мали розмови і в соборі Святої Софії в Римі і в готелі на площі Мадона де Монті.

А потім запропонував мені Маестро , поїдем в Мюнхен в моїй майстерні розпочав творити Шевченка, молодого художника, інтелегента і вільного митця, якого якраз і художники домогли викупити з кріпатства Тараса. Ми провели в Мюнхені не один день і ніч коли народжувався цей грандіозний монумент. До речі маестро його творив для України, хоч і не знав для якого міста. Мріяв, щоб ця скульптура прикрасила парк в його рілному Полонному. Навіть З художником Анатолієм Гайдамакою вибирали місце, підготували проект, потрібна була лише воля місцевої влади, щоб перевезти готовий монумент, подарунок Лео Мола... Але переміни влади і різні дрібниці зашкодили і це не збулось.
Потім був другий похожий епізод з Папою іваном Павлом ІІ, який стояв готовий в Мюнхенській майстерні Маестро. Є в моєму українському архіві багато світлин і мабуть відео, як ми з водієм Миколою грузили і везли в Україну, на кордоні виправдовувся що це не кольоровий метал і статуя ксьондза, а декорація для майбутнього фільму про Папу Римсткого. Митники дивувались - дійсно схожий і пропустили, але написав зобов'язення вивезти. А вже через кілька років після візиту Папи в Україну Його встановили якраз в дворі львівського храму де мав зустріч з молодю Папа. Є що згадати та це до творчості Великого українця Леоніда Молодожанина має відношення, але зараз про його скульптури, вітражі та інші твори, читайте і дивіться в наступниз матеріалах.

Леонід Григорович Молодожанин (таке повне ім'я митця)творчий псевдонім Лео Мол) народився 15 січня 1915 року в місті Полонному Волинської губернії (сьогодні - м. Полонне Хмельницької обл.). Навчившись гончарному ремеслу у свого батька-гончара, він вивчав образотворче мистецтво у Матвія Манізера у Ленінградській академії мистецтв та у Відні, де почав працювати у знаній мистецькій студії Вільгельма Фрасса. А також - у Берлінській академії мистецтв Kunst Academie, де згодом став асистентом скульптора Франца Клімша, і в Королівській академії красних мистецтв у Гаазі (Нідерланди).
З 1948 р. і до своєї смерті (4 липня 2009 р.) Лео Мол мешкав у Вінніпезі, Канада. У 1952 році він створив тут перші три статуї - «Мадам X», «Негритянська дівчина» та «Аллан Істмен». Важливою віхою його творчості стала перемога у 1962 році на конкурсі на створення пам'ятника Тарасу Шевченку у Вашинґтоні (США), що ознаменувало прорив у кар'єрі скульптора та початок його величезної слави. Його скульптура Кобзаря стала однією з найбільш знакових українських пам'ятників у світі


Серед найвідоміших творів митця також пам’ятники Тарасові Шевченку в Буенос-Айресі (Аргентина) та Оттаві (Канада), б'юсти прем'єр-міністра Канади Дж.Діфенбейкера, президента США Д.Ейзенгауера, пап римських Павла VI, Івана XXIII, та Івана-Павла II, кардиналів Йосипа Сліпого й Тіссерана, королеви Великої Британії Єлизавети ІІ.
У храмах по всьому Вінніпеґу Лео Мол створив понад 80 композицій, включаючи вітражі та мозаїки, найбільш відомими з яких є зображення Таємної вечері у Вествортській об'єднаній церкві і 16 сцен з української історії в Кафедральному соборі святих Володимира і Ольги.
У 1990 р. Лео Мол пожертвував свої твори місту Віннепеґ. Відтак понад 300 його робіт було виставлено в одному із садів парку Ассінібойн у Вінніпезі, який тепер має його ім'я (Leo Mol Sculpture Garden).
Лео Мол отримав найвищу нагороду Канади - орден Канади, а також звання академіка Королівської канадської академії мистецтв. Поряд з тим він здобув безліч медалей художніх асоціацій інших країн.

Петро Олар - кінорежисер, журналіст (світлини з архіву автора та альбомів подарованих Лео Молом)

Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram