Школа для українських дітей у Чехії на період воєнного стану

17 Березня, 2022


Ми підготували коротку інформацію для батьків дітей, які змушені були внаслідок російської агресії залишити Україну і зараз тимчасово проживають у Чехії.
Якщо ви отримали довгострокову чеську візу й тимчасово проживаєте в Чехії, ви можете вирішити навчання своїх дітей кількома способами:
1) Продовжувати навчання дитини онлайн з її попереднім українським класом, якщо українська школа прийняла рішення про проведення занять онлайн. З цією метою можна використовувати й проект «Всеукраїнський розділ», де є підготовані відео-уроки для дітей різного віку.
Також у нагоді може стати проект «Навчання без меж», розроблений Міністерством освіти і науки України. Проєкт передбачає трансляцію відеоуроків для школярів 5-11 класів. Кожен день буде присвячений окремій дисципліні. З 14 до 18 березня (понеділок-пʼятниця) транслюватимуться такі уроки:
• 14 березня – українська мова;
• 15 березня – математика;
• 16 березня – історія України;
• 17 березня – українська мова;
• 18 березня – математика.
Дивитися заняття можна за посиланням: https://megogo.net/ua/school_ua.
Також ви можете скачати всі підручники для всіх класів української школи за посиланням: https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/.
2) Записати дитину в чеську школу, що знаходиться найближче до Вашого дому. Якщо в школі є вільні місця, дитину приймуть на навчання чеською мовою й запропонують додаткові години чеської мови. Якщо ж школа заповнена, необхідно звернутися до міської або сільської ради в відділ освіти й запитати, у якій зі шкіл є вільні місця для дитини Вашого віку. До школи можна прийти особисто, подзвонити чи написати листа. Якщо вам потрібна допомога з перекладом під час спілкування, спробуйте звернутися до Інтеграційного центру в вашому місті: https://icpraha.com/uk/. У багатьох школах вчителі й директори вільно спілкуюится англійською мовою.
Бланки заяв про зарахування дітей до школи можна завантажити за посиланням: https://www.edu.cz/ukrajina.
Допомогти з пошуком школи зможе також спеціальний сайт: https://shkola.cz/uk/index.html.
Якщо ви плануєте навчання дітей у середній школі з наступного навчального року, потрібно буде до 8 квітня (у випадку, якщо не плануєте отримувати матуру) або до 5 квітня (якщо плануєте), подати заяву в відповідну чеську середню школу.
Для вступу до середньої школи з «матурою» потрібно буде здати письмовий іспит з математики, іспит з чеської мови замінять співбесідою. Під час екзамену з математики ви можете користуватися послугами перекладача. Для вступу в середні школи «без матури» здавати вступні іспити не потрібно, рівень вимог до учнів у цих школах також не такий високий.
Цьогорічним випускникам 11-го класу, якщо вони плануватимуть вступ до ВНЗ у Чехії, потрібно буде пройти процедуру нострифікації сертифікату про загальну середню освіту. Більше інформації за посиланням: https://metropolevsech.eu/.../vzdelavani-a.../nostrifikace/.
Для тих, хто знаходиться у Празі, міська рада створила інформаційний мейл, на який Ви можете надсилати свої запитання щодо навчання дітей (можна звертатися українською мовою): skoly@praha.eu.
Ми розуміємо, що далеко не всі діти будуть хотіти вчити ще одну мову, тому для цього було започатковано ще один формат – «спільні українські класи».

3) Знайти школу, яка пропонує заняття українською мовою з українськими вчителями у т.зв. спільних класах. Допомогти знайти таку школу вам допоможе проект «Діти України», який спільно запустили наше посольство, Міністерство освіти Чехії та Карлів університет у Празі. За посиланням https://detiukrajiny.cz/ua/ можуть зареєструватися як школярі, так і вчителі-волонтери, які готові у перший час навчати дітей, доки міністерства наших двох країн не запропонують системне рішення для українських школярів.
Проекти україномовних класів уже діють в різних містах по Чехії. Засновником такої школи є в більшості випадків міська / сільська рада, тому саме до них можна звертатися організованим групам українських батьків, які хочуть мати український клас у місці свого проживання. Як правило, мова йде про один клас, де одночасно займаються діти різного віку, яким вчителі готують завдання різної складності.
Зокрема, у Празі навчання українською мовою пропонує Перша слов’янська гімназія у Празі, https://slovgym.cz/kontaktni-udaje/, проте подібні ініціативи виникають також у багатьох маленьким містечках (і це може бути ще одним аргументом для того, аби спробувати знайти житло поза столицею), напр., Черношіце, Двур Кралове, Брно, Оломоуц тощо.
Чим більше українських дітей і вчителів з одного міста зареєструється на сайті https://detiukrajiny.cz/ua/, тим більша імовірність відкриття там української школи. І, звісно ж, такі заняття більше підходять для учнів молодших і середніх класів. Учні старшої школи би вже б мали без проблем сприймати виклад онлайн-уроків від Міністерства освіти України.
Детальну інформацію про спільні українські класи можна отримати за телефоном +420 606 799 001.
Одним із можливих рішень може також стати запис дитини до суботньої школи "Ерудит" у Празі: http://erudyt.cz/. Після її завершення дитина отримає документ державного зразка України.
Теперішня ситуація є непростим викликом для систем освіти як Чехії, так і України. Лише спільними злагодженими діями міністерств, шкіл, вчителів, батьків і дітей ми зможемо налагодити навчальний процес українських дітей.
Інформація для українських студентів, що навчаються у Чехії
Більшість вищих навчальних закладів у Чехії з розумінням ставляться до ситуації українських студентів і пропонують різні види матеріальної, фінансової та психологічної допомоги. Щоб отримати детальну інформацію, зверніться, будь ласка, у ректорати ваших шкіл у зручний для вас спосіб.
Про окремі стипендії для українських студентів ви можете дізнатися за посиланням: https://scienceforukraine.eu/table.html, Чеська Республіка доєднається до цього проекту найближчим часом.
Інформація для дітей до 6-ти років
У чеські дитячі садки приймають дітей від 3-х років. Для прийняття дитини необхідно буде надати довідку про проходження всіх необхідних щеплень. Якщо немає можливості отримати довідку про щеплення з України, чеські лікарі радять звернутися до педіатра в Чехії та проконсультуватися щодо повторного щеплення від найпоширеніших хвороб.
Ситуація з вільними місцями в дитячих садочках є дуже проблематичною в великих містах. У невеликих населених пунктах знайти місце в дитсадку буде набагато простіше.
Для запису дитини в садок необхідно звертатися до керівництва закладу або в відділи освіти міських/сільських рад за місцем проживання.
Допомогти з пошуком дитсадка зможе також спеціальний сайт: https://shkola.cz/uk/index.html.
Наполегливо застерігаємо від запису дітей у російськомовні школи та садочки, оскільки ми не можемо гарантувати, що ваша дитина не стане жертвою кремлівської пропаганди.
Ви також не повинні віддавати дитину в школу відразу після приїзду до Чехії. Ви можете залишити певний час на адаптацію та вирішити, який із варіантів школи підходить найбільше.

У разі додаткових запитань ви також можете звертатися до нашого посольства на e-mail: ukremb.prague@gmail.com.


More Записи for Show: Радіо Українська хвиля з Європи
Україна - це українці
Ми у європейських країнах - це великий резерв для піднесення України в світі і дієва дапомога діаспорі дистанційно бути в українському середовищі.
Підтримати
© Радіо Українська хвиля з Європи - All Rights Reserved
ПАРТНЕРИ
Допомога біженцям і мігрантам, консультації з питань захисту у кримінальних справах та представництва у сімейних спорах

+38-097-752-51-77
consulting@lawargument.com
ГАЛЕРЕЇ
Наші митці в галереї Європи
Купуй українське
menuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram